7.9.2023 07:15 Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Jemina Airaksisen kanssa. 185-senttinen laituri on edustanut Kouvottaria jo aiemmin vuosina 2019-2021.
Kuva: Ville Vuorinen
Viimeisellä Kouvottaret-kaudellaan 2020-21 Airaksinen kirjautti 14 minuutin peliajalla tehoikseen 4,3 pistettä, 3,3 levypalloa, kolmen pisteen heittojen upotessa 30,4% tarkkuudella. Kaudella 2021-22 hän edusti kasvattajaseuraansa Tapiolan Honkaa ja viime kaudeksi hän siirtyi Forssan Alun riveihin. Forssassa peliminuutteja kertyi 12 minuuttia ottelua kohden ja tilastoiksi muodostuivat 3,8 pistettä, 1,7 levypalloa.
- Hyvät on fiilikset! Ja kiva palata tuttuun ympäristöön Kouvolaan! Vaikka joukkueessa on vain muutama vanha tuttu pelaaja, niin silti tuntuu erittäin kotoisalta ja samalta kuin pari vuotta sitten. Vähän kun ei olisi ikinä lähtenytkään! Airaksinen kommentoi seuran tiedotteessa.
- Jemppu tuo meille leveyttä 4/5 paikoille sekä runsaasti kokemusta pukukoppiin. Hän on hyvä harjoittelija ja luo heittotaidollaan muille tilaa kentälle. Hienoa saada toinen paluumuuttaja joukkueeseen, päävalmentaja Joonas Frimodig kommentoi.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin päätökseen lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, Honka, EBT sekä BC Nokia.