7.9.2023 07:15 Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 26-vuotiaan Jemina Airaksisen kanssa. 185-senttinen laituri on edustanut Kouvottaria jo aiemmin vuosina 2019-2021.

Kuva: Ville Vuorinen
Viimeisellä Kouvottaret-kaudellaan 2020-21 Airaksinen kirjautti 14 minuutin peliajalla tehoikseen 4,3 pistettä, 3,3 levypalloa, kolmen pisteen heittojen upotessa 30,4% tarkkuudella. Kaudella 2021-22 hän edusti kasvattajaseuraansa Tapiolan Honkaa ja viime kaudeksi hän siirtyi Forssan Alun riveihin. Forssassa peliminuutteja kertyi 12 minuuttia ottelua kohden ja tilastoiksi muodostuivat 3,8 pistettä, 1,7 levypalloa.
- Hyvät on fiilikset! Ja kiva palata tuttuun ympäristöön Kouvolaan! Vaikka joukkueessa on vain muutama vanha tuttu pelaaja, niin silti tuntuu erittäin kotoisalta ja samalta kuin pari vuotta sitten. Vähän kun ei olisi ikinä lähtenytkään! Airaksinen kommentoi seuran tiedotteessa.
- Jemppu tuo meille leveyttä 4/5 paikoille sekä runsaasti kokemusta pukukoppiin. Hän on hyvä harjoittelija ja luo heittotaidollaan muille tilaa kentälle. Hienoa saada toinen paluumuuttaja joukkueeseen, päävalmentaja Joonas Frimodig kommentoi.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.
Pyrintö päätyi vaihtamaan kolmannen ulkomaalaispelaajansa vielä siirtotakarajan kynnyksellä. Yhdessä Naisten Korisliigan ottelussa nähty Bree Olson lähti kotimatkalle ja tilalle saapui kaksi edelliskautta Irlannissa pelannut 27-vuotias Scout Frame.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki. Hän sai samaisen kunnian myös marraskuussa.
Lauantaina Naisten Korisliiga jatkui yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Nokialta 74-68.