26.8.2010 Korisliigan Lappeenrannan NMKY täydensi keskiviikkona kokoonpanoaan kolmannella amerikkalaispelaajalla, kun 210-senttinen Jeremee McGuire allekirjoitti seuran kanssa kauden 2010/11 kattavan sopimuksen.

Pitkän laitahyökkääjän paikalle kaavailtu McGuire oli LrNMKYn kaavailuissa jo viime kaudella, kun amerikkalaispelaaja Robert Turner loukkaantui. Tällä kertaa seuran ja pelaajan ajatukset kohtasivat, ja McGuire saapuu Lappeenrantaan syyskuun alussa.
McGuiren ammattilaisura on ollut rikkonainen. Hän on pelannut urallaan mm. Kiinassa, Japanissa ja Yhdysvaltojen CBA-sarjassa. LrNMKYn päävalmentaja Jarmo Laitinen vakuuttui McGuiren taidoista jo viisi vuotta sitten, jolloin Laitinen sai ensikontaktit pelaajaan. McGuire puhuu tulevasta kaudesta "uransa uutena aloituksena."
- On totta, että McGuire ei ole varmin tai turvallisin valinta meille. Kyseessä on kuitenkin Korisliigaan suorastaan erinomainen pelaaja, joka varmasti täyttää joukkueemme tarvitseman pisteidentekijän aukon. Mielenkiintoinen urheilija, jota olen jo pidemmän aikaa himoinnut joukkueeseeni, toteaa Laitinen.
- McGuire tulee ehdottomasti olemaan suurin vahvuutemme hyökkäyspäässä. Kokoisekseen hän on loistava pallonkäsittelijä. Lisäksi ulottuvuuden tuoma uhka otetaan käyttöön varmasti myös puolustuspäässä.
McGuiren lisäksi LrNMKY on solminut sopimukset pelikaudesta 2010/11 Malik Mooren, Joah Tuckerin, Viljami Vanjoen, Aleksi Koskisen, Tuukka Kulhan, Sami Pekkolan, Ville Pekkolan, Anttoni Tapion ja Anton Kankaanpään kanssa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö on aloittanut valmistautumisen Korisliiga-kauteen 2026-27. Joukkue solmi jatkosopimuksen viime kaudella ison läpimurron tehneen sentterin Iiro Tuomen kanssa.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.