19.11.2004 Sparliigan salolaisjoukkue Vilpas vaihtaa amerikkalaispelaajaansa. Jalkavaivoista pitkään kärsinyt ja kaksi viimeistä peliä huilannut Chukwuma Neboh ei esiinny enää Vilpas-paidassa. Perjantain Pussihukat-ottelussa salolaisten riveissä pelaa 202-senttinen Jermaine Young, joka lennätettiin pikahälytyksellä torstaina Belgiasta Suomeen.
Young on vahva sisäpelaaja, joka on Niagaran yliopiston kasvatti kausilta 1994-98. Miehelle löytyy tuttuja myös Suomesta, sillä saman yliopiston miehiä ovat Porvoon Tarmon Daryl Greene ja Äänekosken Jeremiah Johnson.
28-vuotias Young pelasi viimeisen yliopistokautensa jälkeen Argentiinassa, Espanjassa, Hollannissa ja Portugalissa. Viimeiset kolme kautta ovat vierähtäneet taas Hollannissa; kaksi kautta Den Helderissä ja viimeksi Fun4All Bergenissä. Kauden 2003-04 tehot olivat 14,5 pistettä ja 7,6 levypalloa.
Vilppaalla on Youngin kanssa kolmen ottelun koeaika, jonka jälkeen tehdään päätös loppukaudesta. Vilpas kohtaa perjantaina Pussihukat Vantaalla, maanantaina Urheilukanava-ottelussa Korihait kotona ja keskiviikkona KTP Basketin kotona.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.
Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.
Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.
Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.