29.8.2005 Kouvolan Kouvot on solminut ensi kautta koskevan sopimuksen 196-senttisen John Allenin kanssa. Marraskuussa 23 vuotta täyttävä Allen oli viime kaudella USBL-liigan kolmanneksi paras korintekijä.
Seton Hallin kasvatti pelasi yhteensä 119 ottelua yliopistossa, joista 111:ssa hän lukeutui aloitusviisikkoon. Monipuoliseksi koripalloilijaksi kuvailtu pelimies viimeisteli tilastoihin jokaisella kaudella vähintään 11 pisteen keskiarvon.
Menneellä kaudella Allen oli USBL-liigan kolmanneksi paras korintekijä. Hän pisti palloa koriin New Jersey Flyersin joukkueessa 21,7 pisteen tahdilla. Lisäksi hän raapi 7,2 levypalloa ja riisti pallon vastustajalta kahdesti per peli.
USBL-liigan lisäksi Allen pelasi NBA:n kesäliigaa Detroit Pistonsin riveissä, mutta ei lopulta saanut sopimusta NBA:han.
- On silti aika kova juttu, että pelaaja pääsee tuollaiseen joukkueeseen. Sopimusta väännettiin kuukauden verran. Mark Sweet oli tässä siirrossa kyllä isossa roolissa, ja toisaalta myös se ratkaisi, että pelaaja todella halusi tulla tänne, Kouvojen päävalmentaja Anton Mirolybov kertoi Kouvolan Sanomissa.
John Allen saapuu Kouvolaan torstaina, jos aikataulu ja lennot niin sallivat. Ensi sunnuntaina Kouvot pelaa harjoitusottelun Mansikka-aholla Namika Lahtea vastaan.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.