28.2.2023 13:40 Joona Airenne siirtyy Turusta Kouvolaan.
Joona Airenne on pelannut aiemmin Ura Basketissa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kouvot kertoo tiedottessaan, että on tehnyt loppukauden kestävän sopimuksen Joona Airennen kanssa. 24-vuotias Ura Basketin kasvatti siirtyy Korisliiga-seuraan Turusta Kristikan divisioonajoukkueesta, jossa hän on tilastoinut kuluneella kaudella 16,4 pistettä, 6,9 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden.
Airenne on aiemmin pelannut Korisliigassa neljällä kaudella, jotka hän vietti Bisons Loimaan ja Ura Basketin riveissä. Päävalmentaja Jyri Lehtoselle Airenne on tullut tutuksi U18- ja U20-maajoukkueista.
– Heti ensimmäisestä puhelusta huomasin Joonan halun pelata taas Korisliigassa. Hän on nuori urheilullinen pelaaja, joka pystyy kehittymään vielä hurjasti. Meidän tilanteeseemme Joona on sopiva vaihtoehto, koska hän pystyy pelaamaan systeemissämme isoimman takamiehen paikkaa. Kiitokset Kristikalle myönteisestä suhtautumisesta tähän seurasiirtoon. Respect, Jyri Lehtonen sanailee seuransa tiedotteessa.
Mikko Sydänmaanlakka Kouvot Basket Oy:n hallituksesta puolestaan summaa samassa tiedotteessa:
– Vaikeaan loukkaantumistilanteeseemme etsittiin ratkaisuja siirtoajan lopun kynnyksellä. Turusta löydettiin Joona Airenne, joka oli heti valmis ottamaan haasteen vastaan. Joona on pelannut aiemmin Korisliigaa, mutta uskomme, että kaikkea hänen potentiaaliaan ei ole vielä nähty. Toivottavasti valmennuksemme saa lyhyestä valmistautumisesta huolimatta Joonan liitoon.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.