28.2.2023 13:40 Joona Airenne siirtyy Turusta Kouvolaan.
Joona Airenne on pelannut aiemmin Ura Basketissa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kouvot kertoo tiedottessaan, että on tehnyt loppukauden kestävän sopimuksen Joona Airennen kanssa. 24-vuotias Ura Basketin kasvatti siirtyy Korisliiga-seuraan Turusta Kristikan divisioonajoukkueesta, jossa hän on tilastoinut kuluneella kaudella 16,4 pistettä, 6,9 levypalloa ja 1,4 syöttöä ottelua kohden.
Airenne on aiemmin pelannut Korisliigassa neljällä kaudella, jotka hän vietti Bisons Loimaan ja Ura Basketin riveissä. Päävalmentaja Jyri Lehtoselle Airenne on tullut tutuksi U18- ja U20-maajoukkueista.
– Heti ensimmäisestä puhelusta huomasin Joonan halun pelata taas Korisliigassa. Hän on nuori urheilullinen pelaaja, joka pystyy kehittymään vielä hurjasti. Meidän tilanteeseemme Joona on sopiva vaihtoehto, koska hän pystyy pelaamaan systeemissämme isoimman takamiehen paikkaa. Kiitokset Kristikalle myönteisestä suhtautumisesta tähän seurasiirtoon. Respect, Jyri Lehtonen sanailee seuransa tiedotteessa.
Mikko Sydänmaanlakka Kouvot Basket Oy:n hallituksesta puolestaan summaa samassa tiedotteessa:
– Vaikeaan loukkaantumistilanteeseemme etsittiin ratkaisuja siirtoajan lopun kynnyksellä. Turusta löydettiin Joona Airenne, joka oli heti valmis ottamaan haasteen vastaan. Joona on pelannut aiemmin Korisliigaa, mutta uskomme, että kaikkea hänen potentiaaliaan ei ole vielä nähty. Toivottavasti valmennuksemme saa lyhyestä valmistautumisesta huolimatta Joonan liitoon.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.