20.6.2012 Suomalaisvalmentajat Joonas Iisalo, 26, ja Harri Mannonen, 45, aloittavat kesäkuun lopussa opintonsa Kaunasin yliopiston (Liettua) ja Worcesterin yliopiston (Englanti) yhteistyössä järjestämässä European Basketball Coaching Science (MSc) -ohjelmassa. Iisalo ja Mannonen ovat koulutusohjelmansa ensimmäiset suomalaiset.
Joonas Iisalo (kuvassa) ja Harri Mannonen ovat ensimmäiset suomalaiset European Basketball Coaching Science (MSc)-ohjelmassa. Kuva: Tuomas Venhola.
Kaksi- ja puolivuotinen tutkinto-ohjelma koostuu kuudesta intensiivijaksosta, jotka järjestetään vuoroin Kaunasissa ja Worcesterissa. Koulutusohjelman oppiaineina ovat muiden muassa eurooppalaisen koripallon opetuspedagogiikka, koripallovalmennuksen käsitteistö sekä tutkimusmetodit.
Loviisan Hokki-Basketin kasvatti Joonas Iisalo, 26, päätti toukokuussa opintonsa Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) parissa. Iisalo palkittiin kurssinsa priimuksena. Tällä hetkellä Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen apuvalmentajana toimiva Iisalo on aiemmin toiminut mm. Espoon Hongan fysiikka- ja apuvalmentajana (Korisliiga), Espoo Basket Teamin valmennuspäällikkönä sekä Tapiolan Hongan juniorivalmentajana useamman vuoden ajan.
Kotkalaislähtöinen Harri Mannonen, 45, on valmentanut viimeisen 26 vuoden aikana kaikkia ikäluokkia C-nuorista aikuisiin sekä kaikilla sarjatasoista alueellisista III divisioonista valtakunnallisiin pääsarjoihin. Korisliigassa Mannonen on valmentanut Kouvolan Kouvoja sekä Lappeenrannan NMKY:ta. Mannonen on myös valmistunut filosofian kandidaatiksi Helsingin yliopistosta.
Aatu Kivimäen Patrioti Levice peittosi Inter Bratislavan Slovakian liigan ratkaisevassa viidennessä finaaliottelussa lauantai-iltana lukemin 85-76 (44-38). Mestaruus oli Levicelle neljäs perättäinen. Kivimäki seurasi finaalisarjaa loukkaantuneena sivusta, mutta kuului läpi kauden Slovakian mestarin avainmiehistöön.
Susijengin ja Suomi-koriksen faneille tarjoutuu EM-kotikisakesän 2025 aikana tilaisuus kuulla tarinoita Susijengin kulissien takaa viikoittaisen Kuudes pelaaja -podcastin muodossa. Vaihtuvat pelaaja- ja valmentajavieraat johdattavat kuulijansa aina ammoisista B-divisioonavuosista Tampereen kotikisakesään asti.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Koripalloliiton kevätliittokokous järjestettiin 17.5. Kulttuurikasarmilla Helsingissä. Liittohallituksen puheenjohtajana jatkaa Timo Elo. Lisäksi liittohallitukseen saatiin uusi jäsen, kun Timo A. Järvinen valittiin jäseneksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle.
Vuoden hauskinta koulupäivää vietettiin aurinkoisessa säässä Hyvinkäällä
Kesäkuussa joukko 2011-12 syntyneitä nuoria koripalloilijoita tassuttelevat ensimmäiset askeleensa Sudenpolulla, Suomen Koripalloliiton maajoukkueohjelmassa. Tyttöjen ja poikien Susi All Stars -pelaajat 2025 on kutsuttu leireille ympäri Suomen.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Tampereen koululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Vuoden hauskinta koulupäivää pääsivät viettämään lahtelaiset koululaiset
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.