20.6.2012 Suomalaisvalmentajat Joonas Iisalo, 26, ja Harri Mannonen, 45, aloittavat kesäkuun lopussa opintonsa Kaunasin yliopiston (Liettua) ja Worcesterin yliopiston (Englanti) yhteistyössä järjestämässä European Basketball Coaching Science (MSc) -ohjelmassa. Iisalo ja Mannonen ovat koulutusohjelmansa ensimmäiset suomalaiset.

Joonas Iisalo (kuvassa) ja Harri Mannonen ovat ensimmäiset suomalaiset European Basketball Coaching Science (MSc)-ohjelmassa. Kuva: Tuomas Venhola.
Kaksi- ja puolivuotinen tutkinto-ohjelma koostuu kuudesta intensiivijaksosta, jotka järjestetään vuoroin Kaunasissa ja Worcesterissa. Koulutusohjelman oppiaineina ovat muiden muassa eurooppalaisen koripallon opetuspedagogiikka, koripallovalmennuksen käsitteistö sekä tutkimusmetodit.
Loviisan Hokki-Basketin kasvatti Joonas Iisalo, 26, päätti toukokuussa opintonsa Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnon (HKVT) parissa. Iisalo palkittiin kurssinsa priimuksena. Tällä hetkellä Suomen 18-vuotiaiden poikien maajoukkueen apuvalmentajana toimiva Iisalo on aiemmin toiminut mm. Espoon Hongan fysiikka- ja apuvalmentajana (Korisliiga), Espoo Basket Teamin valmennuspäällikkönä sekä Tapiolan Hongan juniorivalmentajana useamman vuoden ajan.
Kotkalaislähtöinen Harri Mannonen, 45, on valmentanut viimeisen 26 vuoden aikana kaikkia ikäluokkia C-nuorista aikuisiin sekä kaikilla sarjatasoista alueellisista III divisioonista valtakunnallisiin pääsarjoihin. Korisliigassa Mannonen on valmentanut Kouvolan Kouvoja sekä Lappeenrannan NMKY:ta. Mannonen on myös valmistunut filosofian kandidaatiksi Helsingin yliopistosta.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Kouvolalaislähtöisen valmentajan kausi Kiinan naisten pääsarjassa huipentuu edustamansa Shanxi Flamen finaalisarjaan Sichuania vastaan. Haakanan apuvalmentajana työskentelee Petri Jaakkola.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Miesten I divisioona B:n finaaleissa kohtaavat PeU-Basket ja Pantterit. Miesten I divisioona A:ssa Oulu on puolestaan voiton päässä finaalipaikasta. Naisten puolella välieräjoukkueet selviävät keskiviikkona ja torstaina.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Koulutus tukee seuroja ja liikunta-alan yrityksiä markkinoinnin ja myynnin kehittämisessä sekä opettaa tekoälyn käyttöä arjessa. Koulutus toteutetaan oppisopimuskoulutuksena yhteistyössä Business College Helsingin kanssa.
Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.