23.5.2022 13:43 Kotkalaisjoukkue solmi sopimuksen seuran oman kasvatin Joonas Lehtorannan kanssa. Tuleva kausi on Lehtorannalle 11:s valkovihreässä paidassa.
Joonas Lehtoranta valittiin Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi kaudella 2014-15. Kuva: Ville Vuorinen
Päättyneellä kaudella Lehtoranta keräsi tilastoikseen 8,0 pistettä, 2,4 levypalloa ja 3,8 koriin johtanutta syöttöä per ottelu. Kausi päättyi loukkaantumiseen ylemmän jatkosarjan aikana.
- Hieno juttu. Jontulla on ilman muuta potentiaalia nousta sarjan parhaaksi kotimaiseksi pelaajaksi. Hän on jo nyt hyvä pelaaja, ja nyt vain pitää kaivaa vielä se tasaisuus esiin, päävalmentaja Roope Mäkelä kommentoi seuran tiedotteessa.
- Pelaajat valitaan tietysti ensisijaisesti pelitaitojen perusteella, eikä kotkalaisuus ole mikään itseisarvo, mutta on sillä merkitystä. Yleisökin arvostaa sitä, että joukkueessa on kotkalaisia pelaajia.
KTP:llä on sopimukset Lehtorannan lisäksi Urald Kingin, Remu Raitasen, Juho-Matti Henttosen, Topias Kuukkasen, Vili Nymanin, Joonas Timosen,Niko Mykrän ja Matias Langin kanssa.
- Meillä on nyt hyvä määrä pelaajia. Kotimaiset alkavat olla jo kasassa, mutta ilman muuta pidämme silmät ja korvat auki, jos jotakin ilmenee, Mäkelä toteaa.
Lehtoranta on pelannut kaikkiaan 367 Korisliigan runkosarjan ottelua. Suomen mestaruuden Lehtoranta voitti Karhu Basketin paidassa keväällä 2018. Keväällä 2021 Lehtoranta pelasi yhdeksän ottelua Feyernoordin paidassa.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.