Jouko Rytkönen ottaa valmennusvastuun Huimassa

30.5.2005 Äänekosken Huiman miesten koripallojoukkue saa uudeksi päävalmentajakseen viime vuodet apuvalmentajana toimineen Jouko Rytkösen.

Syksyllä käynnistyvään I divisioonaan valmistautuva Huima solmi kaksivuotisen sopimuksen Rytkösen kanssa.

Rytkösellä on takanaan vankka pelaajatausta aina SM-sarjatasoa myöten. Viime kausilla hän on toiminut niin Markku Rannan kuin Terrence Stansburyn apuvalmentajana. Kesäharjoittelussa Rytkösen apuvalmentajana toimii Hannu Koivunen, joka vastaa jatkossa A-poikien valmennuksesta.

Joukkue tulee pelaamaan kotimaisin voimin divisioonassa. Tavoitteena divisioonassa joukkueella on neljän parhaan joukkoon sijoittuminen.

Huima lähtee kauteen nuorella joukkueella, sillä edellisen kauden pelaajistosta Kotkaan on siirtynyt Toni Ilmonen, Jouni Määttänen on lopettanut uransa, Timo Naukkarinen ja Petrus Heinonen ovat siirtyneet takaisin BC Jyväskylään ja Aleksi Huuskonen muuttanut pois paikkakunnalta. 

Uusia pelaajia lähtijöiden tilalle on kuitenkin tulossa. Joensuusta Äänekoskelle muuttava Jussi Määttänen palaa yhdessä Lasse Paanalan ja Pena Rannan kanssa Huiman paitaan. Viime kauden sivussa loukkaantumisen takia ollut Antti Siimes jatkaa myös Äänekoskella.

- Kesäharjoitteluryhmässä on 26 miestä, sillä mukana ovat myös 22-vuotiaat ja A-pojat, Huiman koripallon toiminnanjohtaja Matti Hämäläinen kertoo Sisä-Suomen Lehdessä.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_i_divisioona/

Asiat

 
22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

Näytä lisää vastaavia