25.5.2023 12:10 Tampereen Pyrinnön korisliigajoukkue saa mieluisan paluumuuttajan. Kaksi kautta Kobrissa pelannut Justus Kilpinen palaa kasvattajaseuraansa. Kilpisen, 29, sopimus on muotoa 1+1.
Justus Kilpinen palaa Pyrintöön kahden vuoden tauon jälkeen. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga
Joukkueen valmentaja Tero Vasell on tyytyväinen Kilpisen paluuseen:
- Etsittiin isonpään rotaatioon luotettavaa ratsua ja siihen seuran oma kasvatti istuu erinomaisen hyvin. Tiedetään mitä Justukselta saadaan ja hän hoitaa esimerkillisenä koripalloilijana ja ihmisenä roolinsa varmasti, Vasell kommentoi seuran tiedotteessa.
Viime kaudella Kilpinen pelasi 31 ottelussa keskimäärin 18 minuuttia 4,6 pisteen keskiarvolla.
- Kiitollisena ja innokkaana palaan takaisin kotiin Tampereelle ja rakkaaseen kasvattajaseuraani Pyrintöön. Todella kiva päästä tekemään hommia tutussa porukassa sen eteen, että ensi keväänä toukokuussa pelataan Pyynikillä mitaleista, Kilpinen avaa.
Pyrinnöllä on nippu sopimuksia tulevalle kaudelle. Julkaistuna ovat pelaajista Antero Lehto, Valtteri Leppänen sekä Justus Kilpinen. Valmennustriona toimii Miikka Sopanen, Tero Vasell ja Santeri Liljeberg.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.
Helsinki Seagullsin ja Kouvojen puolivälierät ratkesivat Seagullsille voitoin 3–1, mutta Korihaiden ja Salon Vilppaan sarja on nyt tasatilanteessa 2–2.
Korihait vaati tekemässään vastalauseessa Vilpas–Korihait -ottelun lopputuloksen mitätöintiä ja ottelun määräämistä pelattavaksi uudelleen ottelun loppuhetkien tapahtumien vuoksi.
Kataja Basket lunasti toisena joukkueena Kauhajoen jälkeen paikkansa välierissä. Bisons Loimaa kaatui puolivälierissä 3–0.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Korihaiden Kaleb Warnerille 500 €:n sakkorangaistuksen.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.
Vilpas pääsi mukaan peliin heikosta alusta huolimatta, mutta otteluisäntä Korihait repi voiton yhden korin erolla.