30.3.2005 Koripallon Sparliigan kaikki neljä puolivälierää ovat katkolla perjantain kolmannella ottelukierroksella. Tähän tilanteeseen päädyttiin keskiviikkona pelatuissa toisissa kohtaamisissa, kun Lappeenrannan NMKY, Vantaan Pussihukat, Porvoon Tarmo ja Joensuun Kataja siirtyivät voitoilla ottelusarjoissaan 2-0-johtoon. LrNMKY:llä ja PuHulla on perjantaina välieräpaikka tarjolla kotipeleissään, Tarmolla ja Katajalla vieraissa.
Suurimman voiton keskiviikkona otti Pussihukat, joka haki Kotkasta 63-92 (30-34) voiton KTP:stä. PuHu hallitsi peliä sen kaikilla osa-alueilla, kun se voitti levypallotkin peräti 57-30 lukemin 20 irtopalloa repineen Philip Hickeyn johdolla.
Peräti kymmenen miestä pistetilastoon saaneesta tasaisesta vierasjoukkueesta Kimi Klingberg oli tehokkain 19 pisteellä ja Elias Kajander kakkonen 18:lla. Kajander otti lisäksi kymmenen levypalloa.
KTP:stä pääsi yli kymmenen pisteen vain amerikkalaiskaksikko Robert Owens (13)-Ronald DeGray (12).
Täpärimmän voiton keskiviikkokierroksella otti runkosarjan voittaja Lappeenrannan NMKY haettuaan Espoosta 87-88 (44-45) voiton Hongasta.
Koko ajan tasaisesti edenneen pelin viimeiset pisteet heitti vieraille Chanan Colman onnistuneilla vapaheitoilla 46 sekuntia ennen loppusummeria. Honka pääsi vielä lopussa ylivoimahyökkäykseen, joka päättyi Tuomas Iisalon epäonnistuneeseen kolmen pisteen heittoon.
Pasi Riihelä nousi 26 pisteellään vieraiden tehokkaimmaksi. Matthew Williams säesti 18:lla ja Joshua Steinthal 17 pisteellä.
Lynn Washington heitti Hongalle 32 ja Olli Nikitin 18 pistettä. Lopussa vastuuta pakoillut Washington oli kotijoukkueen ainoa ulkomaalaisvahvistus amerikkalaisen Donald Williamsin saatua maanantaina potkut kurinpidollisista syistä.
Porvoon Tarmo otti 97-90 (40-51) kotivoiton turkulaisesta Aura Basketista. Tarmon voiton pohjusti yhteensä 58 pistettä pussittanut takamieskaksikko Petri Virtanen-Daryl Greene. Peräti 11 kolmen pisteen koria heittäneestä parista Virtanen teki 30 ja Greene 28 pistettä. Virtanen täydensi iltapuhteensa jakamalla vielä seitsemän korisyöttöä ja riistäen viidesti.
Kuumin heittokäsi oli kuitenkin vieraiden Arto Talvitiellä, joka keräsi 26 pisteestään 18 pinnaa kuudella kolmosellaan. Aura Basket pelasi edelleen ilman sairastelevaa Juha Steniä.
Tarmon tavoin Joensuun Kataja otti seitsemän pisteen kotivoiton, kun Namika Lahti kukistui 100-93 (47-59) lukemin.
Suurimman osan peliä johtanut Namika jäi lopussa takaa-ajajaksi, mutta kärkkyi puolitoista minuuttia ennen loppua vain pisteen päässä. Sen jälkeen Llewellyn Smalley nousi isäntien sankariksi heittämällä voittopisteet.
Kotijoukkueen tehonelikon muodostivat Smalley 36 pisteellä, Jyri Lehtonen 19:llä, Jouni Eho 18:lla ja korin alla vahvasti kamppaillut Stephen Rich 15 pisteellä.
Lahtelaisten tehokkaimpia olivat 22 pistettä tehnyt Sami Lehtoranta ja 18 pistettä heittänyt Jesper Parve.
(STT – Koris.net)
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.