Kaisa Kuisma tekee paluun Kouvottariin

15.12.2023 10:12 Kouvottaret on solminut loppukauden mittaisen pelaajasopimuksen 29-vuotiaan Kaisa Kuisman kanssa. 180-senttinen laituri on edustanut Kouvottaria jo aiemmin vuosina 20-22.

Kuva: Ville Vuorinen

Edellinen Kouvottaret-visiitti huipentui aina hopeamitaliin asti, jolloin Kuisma kerrytti tehoikseen 27 minuutissa 8,9 pistettä, 3,6 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden. Kahden pisteen heitot upposivat 41,9% ja kolmen pisteen heitot 28,4% tarkkuudella. 

Kuluva kausi tulee olemaan Kuismalle kymmenes naisten Korisliigassa. Orimattilan Jymyn kasvatin liigataival alkoi jo 2009-2010 kaudella Orimattilalaisen Team S-Hämeenmaan riveissä.

- Liittyminen joukkueeseen kesken kauden tuo tietysti omanlaiset haasteensa, mutta uskon, että juuri tähän tuttuun ympäristöön, seuraan ja joukkueeseen on kuitenkin helpointa tulla mukaan. Täällä pääsee täysillä satsaamaan pelaamiseen, ja siitä nautin edelleen todella paljon, Kuisma kommentoi paluuta tuttuun ympäristöön seuran tiedotteessa.

- Näen nykyisessä joukkueessa paljon potentiaalia, jota ei ole vain saatu vielä ulosmitattua. Ensisijaisena tavoitteenani on, että pystyn omalla työlläni auttamaan joukkuetta saavuttamaan parhaimpansa. Henkilökohtaisesti tavoittelen, että saan onnistuneesti siirrettyä viimeisen vuoden aikana oppimani myös peliin. Mikäli tämä onnistuu, uskon pelaavani paremmin kuin koskaan aiemmin Taret -paidassa.

- Kaisa tuo meille leveyttä ja laatua joukkueeseen. Hän on esimerkillinen harjoittelija ja sopeutunut uuteen joukkueeseen jo muutaman viikon aikana todella hyvin. Kaisa tuo urheilullisuutta ja kokoa laitureiden sekä pelintekijöiden puolustukseen. Hyökkäyksessä hänellä on heittovoimaa ja rauhallisuutta tehdä oikeita päätöksiä saadessaan pallon. Oikein hyvä lisä meidän porukkaan, Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig taustoittaa.

Henkilöt

 
30.5.2025 13:57 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan Vuoden tulokkaana palkittu Emma Lampén jatkaa Hongassa

Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.

22.5.2025 10:59 Naisten Korisliiga

Niko Nyholm ja Reetta Piipari jatkavat Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmentajakaksikkona

Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

12.5.2025 12:33 Naisten Korisliiga

Miikka Sopanen jatkaa BC Nokian naisten päävalmentajana kaudella 2025–26

BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.

5.5.2025 10:30 Naisten Korisliiga

Pyrinnön naisille tukku tärkeitä jatkosopimuksia - Ebba Pekonen uutena mukaan

Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

Näytä lisää vastaavia