10.7.2014 Naisten Korisliigan ToPo ja Kaisa Valtakari, 27, ovat sopineet yhden kauden mittaisen sopimuksen, johon sisältyy optiovuosi. Tuleva kausi on Valtakarille hänen neljäs perättäinen kasvattajaseurassaan.

Kaisa Valtakari jatkaa kasvattajaseurassaan ToPossa. Kuva: Tytti Nuoramo.
Viime kauden pronssimitalisti ToPolle Valtakari tehtaili 4,4 pistettä ja 2,4 levypalloa ottelua kohden. 177-senttinen laituri on pelannut urallaan 22 naisten maaottelua.
- Kaisa on ollut yksi meidän keskeisimmistä pelaajista viime vuosina. Hänen iloisuutensa ja myös onnistumisensa ovat olleet joukkueelle tärkeitä. Ei häntä turhaan ole valittu kahdesti joukkueen kapteeniksi, ToPon General Manager Markku Saarikoski kommentoi.
- Ihana päästä jatkamaan ToPon kanssa kokoajan kehittyvässä projektissa. Tutussa ympäristössä ja tuttujen ihmisten parissa on luottavainen fiilis ensi kaudestakin, Valtakari kommentoi.
ToPolla on Valtakarin lisäksi pelaajasopimus Niina Laaksosen kanssa. Joukkuetta valmentaa Kari-Pekka Klinga.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.