Kanervo säkitti Seagullsin paikallisväännön voittoon, Kataja haki sarjapisteet Korihailta

9.3.2018 Korisliigan perjantai-illan tupla urheiltiin Helsingissä ja Joensuussa. Espoo Unitedia paikalliskamppailussa isännöinyt Seagulls piti hermonsa loppuminuuttien aikana, venyen 72-70 (40-29) -kotivoittoon. Uudenkaupungin Korihait taas sai todistaa Joensuun Katajan rutiinitason liian kovaksi, joensuulaisten hakiessa sarjapisteet mukaansa 89-76 (42-40).

Antti Kanervo oli lokkipaitojen ykköspyssy kun Seagulls veivasi kotivoiton paikallisottelussa Unitedia vastaan.

Ilari Seppälä oli vahvalla pelipäällä kun Kataja haki sarjapisteet Uudestakaupungista. Kuvat: Ville Vuorinen

Tasaisen päätösneljänneksen aikana Espoo United näytti jo kääntävän pääkaupunkiseudun paikalliskamppailun nimiinsä, ja Omar Calhoun veikin vierailijat kahden pisteen johtoon vain vajaat kaksi minuuttia ennen ottelun päätöstä.

Michael Caffey nosti hyppyheitollaan kuitenkin lokkiparven tasoihin päätösminuutille siirryttäessä. Sama mies nousi ratkaisijan rooliin, nostaen onnistuneen puolustuksen jälkeen isännät pisteen johtoon vapaaheittoviivalta ja venyttäen johdon kolmeen pisteeseen 15 sekuntia ennen päätössummeria, Seagullsin jälleen kerran tyrehdytettyä Unitedin korintekoaikeet toisessa kenttäpäädyssä.

Darious Motenin kahden pisteen kori ja Caffeyn epäonnistuneet vapaaheitot näyttivät jo antavan vieraille mahdollisuuden voittoheittoon, mutta Tuukka Kotti nousi levypallotaistelussa korkeimmalle ja pääsi tämän jälkeen itse kasvattamaan kotijohdon kahteen pisteeseen bonusviivalta viisi sekuntia ennen päätössummeria.

Calhoun pääsi vielä lähettämään potentiaalisen voittoheiton ilmaan, mutta peliväline ei löytänyt tietään korirenkaan läpi ja kotiyleisö pääsi lähtemään Kisahallilta hymyssä suin.

- Meillä ovat viime peleissä kolmannet jaksot olleet erittäin huonoja. Nytkin ote lipesi meiltä ja jouduimme selviämistaisteluun, josta lopulla selvisimme puolustuksen avulla, summasi Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas.

Antti Kanervo johti isäntiä 21 pisteellä ja monipuolinen takapelaaja Remy Abell toimitti 14 pisteen ja 12 levypallon tupla-tuplan, jaellessa ohimennen myös 5 koriin johtanutta syöttöä. Kotti ylsi Abellin tavoin tupla-tuplaan, kirjauttaen tililleen 10 pistettä ja 11 levypalloa.

Samuel Haanpää heitti 18 pistettä ja rouhi 8 levypalloa, Jeb Iveyn johtaessa vierailijoiden peliä 16 pisteellä ja 4 koriin johtaneella syötöllä.

Ottelutilastot: Seagulls - United

Kataja haki sarjapisteet Korihailta

Joensuun Kataja otti toisen perättäisen voittonsa, kun joukkue matkusti Uudenkaupungin Korihaiden vieraaksi. Sarjajumbo kiusasi Katajaa vajaat kolme jaksoa, mutta lopulta vierasjoukkue karkasi vastustamattomasti 89-76 (42-40) -vierasvoittoon.

Daniel Bejarano lähenteli tupla-tuplaa 20 pisteellä ja 9 levypallolla. Ilari Seppälä (15/4) ja Eric Garcia (17/4) pyörittivät Katajan peliä esimerkillisesti, Kenneth Simmsin operoidessa korirenkaiden lähellä 14 pisteen, 5 syötön, 3 levypallon ja 2 riiston edestä.

Monipuolinen laituri Sean O’Brien kirjautti tililleen 15 pistettä ja 6 levypalloa, Kenney Funderburkin (12/7/3 syöttöä) ja Marius van Andringan (12/3 syöttöä) säestäessä vahvasti.

Ottelutilastot: Korihait - Kataja
 
19.6.2025 12:00 Erotuomarit

Palkittu Ville Selkee lopettaa erotuomariuransa – ”Rakkaus koripalloa kohtaan ei katoa koskaan”

Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.

18.6.2025 12:41 Mestarien liiga

Kauhajoki mukaan Mestarien liigan karsintoihin

Mestarien liigan karsinnat pelataan jälleen turnausmuotoisesti 23.-28.9. Karsintojen pelipaikka selviää heinäkuun alussa, kun BCL:n runkosarjan lohkot ja karsintakaaviot arvotaan Sveitsin Lausannessa.

14.6.2025 10:32 Susijengi

Hannes Pöllä vahvistaa KTP-Basketin korinalustaa

Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.

5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

Näytä lisää vastaavia