Karhu Basket haki sarjapisteet Kouvolasta viime kevään finalistien kohtaamisessa

30.10.2019 20:57 Teemu Rannikko ja Vilpas olivat tällä kertaa liikaa Helsinki Seagullsille.

Karhu Basketin sisäpelaaja Evan Yates teki väsymätöntä työtä molemmissa kenttäpäädyissä. Kuva: Ville Vuorinen

Kauhajoen Karhu Basket kaatoi viime kauden loppuotteluvastustajansa Kouvot Kouvolassa 75–87 (34–42). Samalla katkesi Kouvojen viiden voiton putki Korisliigassa.

Karhu Basket oli niskan päällä koko ottelun ajan. Suurimmillaan vierasjoukkue käväisi 17 pisteen johtoasemassa. Hallitseva Suomen mestari ei enää johtoon karattuaan päästänyt Kouvoja kunnon iskuetäisyydelle.

– Tiesimme, että Kouvot haluaa pitää vauhtia. Halusimme keskittyä puolustukseen ja rajoittaa heidän heittonsa yhteen per hyökkäys. Onnistuimme siinä ottelun edetessä hyvin, Karhu Basketin sentteri Evan Yates (16/8) kertasi Elisa Viihteen lähetyksessä.

Yatesin ohella oranssipaidoista onnistuivat Okko Järvi (15/2), Cameron Jones (17/5/4s) ja Samme Givens (15/4/3s).

– Ehdottomasti meille kauden paras peli siinä, miten toteutimme ottelusuunnitelmaa. Sanoinkin tuossa jo pelaajille, että tämä oli askel oikeaan suuntaan, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies kiitteli.

Kouvot repi ensimmäisellä puoliajalla yhdeksän hyökkäyslevypalloa, toisella enää vain kaksi.

– Terotimme kyllä puoliajalla sitä. Jos muutama pitkä levypallo tulee, niin sen kanssa voimme elää. Mutta halusimme, etteivät Kouvojen isot enää pääsee nostelemaan helppoja koreja suoraan levypalloista, Koskimies totesi.

Kouvojen tehokolmikon muodostivat Derrick Barden (28/9), Duke Shelton (14/10/7s) sekä Silas Melson (18/2). Kouvojen energiaa saattoi syödä maanantainen voitokas vierailu Lahdessa. Joka tapauksessa kotijoukkue ei keskiviikkona yltänyt parhaimpaansa. 

Kouvojen kausi jatkuu jo perjantaina, kun vieraaksi saapuu Kymenlaakson paikallisotteluun KTP-Basket. Karhu Basket matkaa sunnuntaina Turkuun.

Ottelutilasto

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

Rannikko tulessa kärkiottelussa

Salon Vilpas oli vahvempi kahden Korisliigan kärkijoukkueen kohtaamisessa, kun Helsinki Seagulls kaatui Salohallissa 100–88 (53–39).

Vilppaalle voitto oli nyt seitsemäs kahdeksasta ottelusta. Yhtä monta ottelua pelanneelle Seagullsille tappio oli kauden toinen.

Vilpas johti keskiviikkoillan ottelua lähes alusta loppuun asti. Salolaisjoukkueen johto oli ottelussa kertaalleen jo 19 pistettä. Antti Kanervon (17/2) johdolla Seagulls hilautui päätösjaksolla kuitenkin jo kahden pisteen päähän.

Vilpas ei vierailijoiden kiristä liialti säikähtänyt, vaan huiman ottelun pelannut Teemu Rannikko (27/1/7s) marssitti Vilppaan lopulta selvään voittoon. Rannikko kasasi 27 pistettä vain 25 minuutin peliajalla.

– Sata pistettä Seagullsia vastaan on paljon, Vilppaan päävalmentaja Ville Tuominen korosti ottelun yhtä ratkaisua.

– Kiva saada myös uusia onnistujia. Tuo meidän nuori takamies, numero 9, vai mikä se on. Hänestä voi vielä tulla jotain, Tuominen hymyili 39-vuotiaan Rannikon tehoillan myötä.    

Rannikon ohella Vilppaasta erottui etenkin Tim Coleman (29/5). Seagullsin paras oli Elijah Stewart (24/4).

Vilpas pelaa seuraavan kerran lauantaina Tampereella. Seagulls pelaa jo perjantaina Lapualla.

Ottelutilasto

 
27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

Näytä lisää vastaavia