26.11.2011 Korisliigan syyskauden sensaatiojoukkueen, loimaalaisen Nilan Bisonsin yli kuukauden ja kuusi peliä kestänyt voittokulku katkesi lauantaina Kauhajoella, jossa Karhu kellisti Bisonsin jatkoajalla 92–84 (75–75, 47–33)-tuloksella.
Aleksi Huuskonen kuului Karhun onnistujiin, kun Bisons kellistyi Kauhajoella. Kuva: Francois Perthuis.
Tappio oli Bisonsille vasta toinen pelikentällä kärsitty. Joukkueen ensimmäinen tappio merkittiin liigataulukkoon edustuskelvottoman pelaajan peluuttamisen seurauksena.
Karhu näytti ratkaisevan pelin edukseen, kun se nousi kivikovalla puolustuksellaan kolmannen jakson alussa jo 17 pisteen johtoon. Bisons kuitenkin piristyi ja kipusi ohi vielä saman kymmenminuuttisen aikana.
Neljännen jakson lopussa häämötti taas kotivoitto, kun Karhu johti kaksi minuuttia ennen loppua 75–67. Bisons nousi kuitenkin uudestaan Martin Zenon ja Jeb Iveyn kolmosilla. Vieraat venyttivät ratkaisun jatkoajalle, jota Karhu taas hallitsi.
– Voitto oli makea, mutta emme olisi saaneet päästää vastustajaa kolmannella jaksolla nousemaan ja uudestaan neljännen jakson lopussa. Positiivisinta oli jatkoaika, jossa jaksoimme puristaa voiton. Meillä oli paljon onnistujia, kun parhaiden pistemiesten ohella muun muassa Henri Hirvikoski, Eldar Skamo ja Aleksi Huuskonen kunnostautuivat, kehui Karhun päävalmentaja Ari Tammivaara.
Karhun tehotrion muodostivat ulkomaalaispelurit Kelly Beidler (24/8/5 riistoa), Clevin Hannah (20/5/4 syöttöä) ja Todd Hendley (19/7). Biisoneista tehokkaimmat olivat Martin Zeno (24/7) ja Jeb Ivey (18/2/3 syöttöä).
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.
Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.
Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.