11.5.2015 Korisliigan finaalit lähtivät käyntiin, kun Kataja Basket vei Mehtimäen Jäähallissa 1433 katsojan edessä loimaalaista Bisonsia 22 pisteen erolla. Ennen kaikkea hyökkäyspelistään tunnettu joensuulaisjoukkue kunnostautui tällä kertaa puolustuksellaan ja loppunumeroiksi kirjattiin 84-62 (34-24).

Teemu Rannikko johdatti Katajan avausvoittoon Korisliigan finaaleissa.

Rannikon lisäksi Ken Horton oli Katajalta hurjassa pelivireessä.

Greg Gibsonin luotsaama Bisons hakee revanssia keskiviikkona Turussa. Kuvat: Erkki Hautaviita, Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.
Bisons aloitti avausneljänneksellä vahvasti ja nappasi neljän pisteen johdon ensimmäisen kymmenen minuutin päätteeksi. Kataja siirtyi toisella neljänneksellä piikkipaikalle Teemu Rannikon heiluttaessa tahtipuikkoa.
Kotijoukkueen puolustus oli toisella neljänneksellä avainasemassa, kun Kataja piti Bisonsin vain viidessä pisteessä kotiyleisönsä rummutuksen tahdissa.
Kymmenen pisteen puoliaikajohdossa Kataja tuli hieman rentoutuneena tauolta ja Bisons rankaisi heti. Vierasjoukkue kipusi vajaassa parissa minuutissa kahden pisteen päähän, mutta kotijoukkue ryhdistäytyi ja kasvatti johtonsa takaisin kaksinumeroiseksi.
Päätösneljänneksellä joensuulaiset kasvattivat johtonsa parhaimmillaan 30 pisteeseen ja nappasi ensimmäisen kiinnityksensä Pantteri-patsaaseen.
Rannikko oli elementissään tehden 18 pistettä ja jakaen 13 namupassia joukkuetovereilleen. “Taikurin” hoitaessa syöttöpeliä Ken Horton haki 18 pisteen lisäksi 16 levypalloa. Pistetehtailussa kunnostautuivat myös Robert Arnold (14/12), Tom Knight (14/4) ja Petri Virtanen (9/0).
Bisonsilta kaksinumeroisiin pistelukemiin ylsivät Anthony Hilliard (17/6) ja Tuukka Kotti (10/6).
Lehdistötilaisuudessa ensimmäisissä Korisliigan finaaleissa päävalmentaja oleva Pekka Salminen painotti, että kyseessä on vasta ottelusarjan avausottelu.
- Ei tässä vielä olla mitään voitettu. Nähtiin kolmannen erän alkuun, jos vähän rentouduimme liikaa niin kaveri rankaisi heti. Erittäin laadukas joukkue.
- Tässä on ensimmäinen erä takana, kaksi voittoa tarvitaan vielä. Huomenna aamulla harjoittelemme ja siitä lähdemme matkustamaan Turkuun.
Bisons-luotsi Greg Gibson ei ollut syystäkään tyytyväinen joukkueensa otteisiin, mutta nosti hattua erinomaisesti pelanneelle Katajalle.
- Onnittelut Katajalle, he olivat selvästi parempi joukkue tänään. Yksi niistä illoista jolloin Kataja oli erittäin hyvä ja me emme olleet parhaimmillamme. Pitää unohtaa lopputulos, mutta korjata virheet joita teimme tänään. Tämä on vain yksi peli ja olemme varmasti valmiina keskiviikkona.
Finaalisarjan toinen ottelu pelataan keskiviikkona 13.5. Turun HK Areenalla kello 18:30.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.