Kataja avaa EuroChallengen jatkosarjan voittokone Ventspilsiä vastaan

14.1.2013 Teräksenkovan EuroChallenge-liigan 16 parhaan joukkoon tiensä syksyllä raivannut Joensuun Kataja aloittaa urakkansa EuroChallengen jatkosarjassa tiistaina. Jukka Toijalan komentama Kataja saa ensimmäiseksi kotikentälleen vieraakseen vain kaksi tappiota kauden aikana kärsineen latvialaisen BK Ventspilsin, joka pyöritti alkusarjassa Tampereen Pyrintöä kahteen kertaan.

Jonte Flowers ja Kataja haastavat Eurochallengen jatkosarja-avauksessa kotikentällään tiistaina Ventspilsin.

Koko syyskauden sivussa ollut maajoukkuelaituri Vesa Mäkäläinen pelaa tiistaina uransa ensimmäisen europelin seurajoukkuekilpailussa.

Mm. Latvian maajoukkuemies Martins Laksan tähdittämä Ventspils on kuluvan kauden aikana hävinnyt kolmessa kilpailussa yhteensä ainoastaan kaksi ottelua. Kuvat: Vesa Kuukka / Kuvanmaailma & FIBA Europe.

EuroChallengen lisäksi Latvian pääsarjaa (LBL) ja Baltian liigaa (BBL) pelaava Ventspils on tämän kauden aikana ryhmittynyt parketille jo 28 kertaa. Tappioita on kertynyt vasta kaksi, joista toinen tuli hieman yllättäen Kataja-kohtaamisen kenraalissa Ventspilsin hävittyä Baltian liigassa niukasti 65-66 Barons Riikalle. 

Latvian liigaa johtavan Ventspilsin iskukyvystä kertoo se, että se on muun muassa kaatanut Euroopan kakkosliigaa EuroCupia pelaavan VEF Riikan.

Ventspils on kuluvan EuroChallenge-kauden aikana ehtinyt piipahtaa myös Suomessa, sillä joukkue pelasi alkulohkossa Tampereen Pyrinnön kanssa. Alkulohkonsa ylivoimaisesti voittanut Ventspils pyöritti Pyrintöä pistein 89–74 ja 79–59.

– Ventspils on toistaiseksi ollut vakuuttava, Katajan päävalmentaja Jukka Toijala myöntää.

– Kyseessä on urheilullinen, nuori ja erittäin hyvin heittävä joukkue, jossa on paljon Latvian tulevaisuuden maajoukkuetoivoja, jatkaa Toijala.

– Takakentällä Donald Sims (185 cm/25 v), Folarin Campbell (193/26) ja kokenut Sandis Valters (193/34) muodostavat osaavan kolmikon. Martins Laksa (200/22) on ollut huimassa heitossa koko kauden. Lähempänä koria operoivat Ronalds Zakis (207/25), Arturs Berzins (204/24) ja Janis Timma (201/20) ovat aiheuttaneet liikkuvuudellaan kovasti harmia vastustajalle.

Toijala on luottavainen 

EuroChallengen alkulohkossa Ventspils oli 32 joukkueesta toiseksi paras pelitilanneheittäjä upottamalla 52 prosenttia kahden ja kolmen pisteen heitoistaan. Vapaaheittoviivaltakin latvialaiset pussittivat 79,6 prosenttia yrityksistään.

Joukkueen menestys selittyy myös puolustustehoihin katsomalla. Ventspils oli EuroChallengen alkulohkon toiseksi paras puolustusjoukkue päästämällä vaivaiset 64,7 pistettä koriinsa ottelua kohden. Paras tällä saralla oli samaan jatkolohkoon itsensä pelannut turkkilainen Pinar Karsiyaka, jonka häkkiin heitettiin vain 62,5 pistettä ottelussa.

Tiistain ottelun voittajaa ei kuitenkaan selvitetä tilastoihin katsomalla. Katajan päävalmentaja Jukka Toijala onkin luottavainen ennen H-hetkeä.

– Uskon, että meillä on tiistaina hyvät mahdollisuudet voittoon. Olemme pelanneet kotona hyvin, ja nyt kun myös sairastuvalta tulee apuja, on meillä käytössä varsin laaja materiaali, viittaa Toijala koko syyskauden sivussa olleen Vesa Mäkäläisen mukaantuloon.

– Jatkolohkossa ei ole helppoja vastustajia, mutta lähdemme edelleen taistelemaan jokaiseen otteluun voitoista ja samalla pääsystä kahdeksan parhaan joukkoon. Jos ei uskalla yrittää, niin ei voi mitään saadakaan – laitamme itsemme likoon ja uskomme omaan osaamiseemme, Toijala päättää.

EuroChallengea: Joensuun Kataja – BK Ventspils Joensuun Areenalla tiistaina 15. tammikuuta klo 18:30 alkaen. 

Asiat

 
10.7.2025 19:34 Sudenpennut

Historiallinen hetki: Suomen alle 18-vuotiaat tytöt EM‑mitalipeleissä – ensimmäistä kertaa koskaan!

Tyttöjen alle 18-vuotiaiden eli WU18-maajoukkueen EM-kisat jatkuivat tänään La Palmassa. Suomi jatkoi väkeviä otteitaan turnauksessa voittamalla puolivälierissä Montenegron 64-52. Kyseessä on neljäs kerta kautta aikain, kun Suomi on juniorien EM-kisojen neljän parhaan joukossa. Seuraavaksi vuorossa on EM-välierä.

10.7.2025 19:30 Universiadit

Miesten universiadijoukkue karkasi Latvialta kolmannella jaksolla

Suomen miesten universiadimaajoukkue pelasi kesän ensimmäisen maaottelunsa torstaina Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan Riiassa. Suomi sai kolmannen jakson alussa puolustuksensa kuntoon ja latoi nopeilla vastahyökkäyksillä taululle 13–0-lukemat, joista Latvia ei enää toennut. Ottelu päätyi Suomen 75–88 (37–39) -voittoon.

10.7.2025 11:27 Susijengi

Mikko Larkas Trefl Sopotin päävalmentajaksi kaksivuotisella sopimuksella

Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.

10.7.2025 10:06 Universiadit

Naisten universiadimaajoukkue kohtaa Saksan Urhea-hallissa lauantaina

Suomen naisten universiadimaajoukkue pelaa perjantaina ja lauantaina Saksaa vastaan Helsingin Urhea-hallissa. Perjantain ottelu pelataan suljetuin ovin, mutta lauantaina 12.7. klo 17:00 sisäänpääsy otteluun on maksuton.

10.7.2025 10:00 Susijengi

Montenegro Tampereen EM-alkulohkoon väkivahvan Vucevicin johdolla

Montenegro on nimennyt peräti 25 hengen vahvuisen maajoukkueryhmän alkaneeseen EM-kisakesään. Päävalmentaja Bosko Radovicin komentaman joukkueen ylivoimainen ykkösnimi on kahdessa NBA:n All Star -ottelussa pelannut, Lauri Markkasen Chicago Bulls-aikojen joukkuetoveri Nikola Vucevic.

9.7.2025 10:51 Universiadit

Miesten universiadijoukkue tuplamaaotteluihin Latviaan

Kesäuniversiadeihin valmistautuva miesten universiadijoukkue pelaa kesän ensimmäiset maaottelunsa torstaina ja perjantaina Riiassa Latvian haastajamaajoukkuetta vastaan. Päävalmentaja Anton Mirolybovin mukaan joukkueen teema tuleviin otteluihin on vanha, tuttu ja hyväksi havaittu kansainvälisen pelitempon hakeminen.

9.7.2025 10:10 Suomalaiset ulkomailla

Joel Mäntynen G-liigan draftin 11. varauksena Rio Grande Valley Vipersiin

Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

8.7.2025 12:18 Naisten Korisliiga

Tayanna Jones Bell Kouvottarien ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Naisten Korisliigaa pelaava Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen aiemmin Tapiolan Hongasta tutun 185-senttisen amerikkalaispelaajan Tayanna Jones Bellin kanssa.

7.7.2025 12:37 Susijengi

Liettua EM-kisakesään jättiläinen Valanciunasin harteilla

Susijengin kumppanimaana Tampereen EM-alkulohkoon saapuva Liettua on nimennyt kuudentoista pelaajan miehistönsä heinäkuussa alkavaan leiritykseensä. Päävalmentaja Rimas Kurtinaitisin ryhmän ehdottomasti nimekkäin pelaaja on 211-senttinen, 33-vuotias kolmentoista NBA-kauden veteraani Jonas Valanciunas.

Näytä lisää vastaavia