Kataja ja KTP aloittavat EuroChallenge-urakkansa tiistaina kotipeleillä

3.11.2014 Joensuulaisen Kataja Basketin ja kotkalaisen KTP-Basketin europelit rymähtävät käyntiin tiistaina, kun molemmat joukkueet isännöivät Euroopan huippujoukkueita kotonaan. Kataja joutuu kovaan testiin, kun LähiTapiola Areenalle saapuu Ranskan liigan kakkonen ja viime kaudella Euroliigaa pelannut JSF Nanterre. Steveco Areenalle taas KTP:n vieraaksi saapuu italialainen Bonprix Biella, joka voitti viime kaudella Italian alasarjojen Cupin.

Kataja ja Teemu Rannikko saavat vastaansa viime kaudella mm. FC Barcelonan Euroliigassa voittaneen JSF Nanterren.

KTP ja LaMonte Ulmer taas kohtaavat Steveco Areenalla...

... BJ Raymondin edustaman Bonprix Biellan. Kuvat: Kai Kilappa.


Viime aikoina loukkaantumisista kärsinyt Kataja sai iloisia uutisia viikonloppuna, kun näyttää vahvasti siltä, että viimeiset neljä Korisliiga-ottelua sivussa ollut Susijengi-takamies Teemu Rannikko on pelikunnossa tiistain kamppailussa.

- Teemu pystyi vetämään juuri täyden harjoituksen – ja Jesse (Niemi) myös – eli näyttää varovaisen positiiviselta. Jos ei ihmeitä tapahdu, niin saamme koko miehistön jalkeille, Katajan päävalmentaja Pekka Salminen kertoo.

JSF Nanterre nousi eilisiltana hallitsevan Euroopan mestari- ja MM-pronssimaan pääsarjan, 18 joukkuetta käsittävän Pro A:n kakkoseksi, kun se kaatoi vieraskentällä Rouenin 69-60. Joukkueen saldo liigassa on viisi voittoa ja yksi tappio.

Ennen liigakauden alkua pelatusta Supercupista, johon Nanterre pääsi viime kauden Cup-voittajana, se nappasi kauden ensimmäisen pystinsä kaatamalla viime kauden liigamestarin, täksi kaudeksi Euroliigaan selvinneen Limogesin.

 

- Olemme katselleen heidän otteitaan ja heillä on ollut ongelmia tietyn tyylisen pelitavan kanssa. Meidän tulee koettaa passivoittaa peliä, aggressiivisuudessa emme tule pärjäämään. Koitamme laittaa pelitemmon jäihin ja pitää oman kolme sekunnin alueemme tiukkana.

Ranskalaisten joukkueesta löytyy tukku mielenkiintoisia pelaajia, kuten kokenut takamies Joseph Gomis (36 v./180 cm), monipuolinen Kyle Weems (25/198) ja huippulupaus Mouhammadou ”Mam” Jaiteh (20/208).

 


KTP:lle vastaan BJ Raymondin tähdittämä Bonprix Biella


KTP-Basket taas saa isännöitäväkseen Steveco Areenalle Bonprix Biellan, joka tekee ensimmäisen esiintymisensä EuroChallengessä, kun taas kotkalaisille kyseessä on jo heidän toinen perättäinen kautensa Euroopan kolmanneksi arvostetuimmassa seurajoukkuesarjassa.

Bonprix Biella oli viime kaudella Italian alasarjojen Cup-voittaja, mutta ei onnistunut saavuttamaan lopullista tavoitettaan eli paluuta Italian pääsarjaan Serie A:han, jossa seura voitti mestaruuden kaudella 2001 ennätysrekordilla 30 voittoa ja 6 tappiota.

Serie A2 Goldissa pelaavan Biellan tähtiin kuuluu laiturit Alan Voskuil (28/191) ja Tampereen Pyrinnössä viime keväänä Korisliigan mestaruutta juhlinut fyysinen BJ Raymond (27/198).

Talentti ei lopu kuitenkaan siihen, koska joukkueen rivistöstä löytyy myös Italian maajoukkuettakin edustanut Luca Infante (32/204) sekä 20-vuotiaiden EM-kisoissa taidoillaan ihastuttanut 191-senttinen Tommaso Laquintana, joka pelkästään 19-vuotiaana todennäköisesti nähdään Biellan aloitusviisikossa.

Sekä Katajan että KTP:n ottelut alkavat kello 18:30 ja näkyvät suorina nettilähetyksinä KorisliigaTV:n kautta.

 

Lisätietoja: KorisliigaTV

Asiat

 
9.4.2025 20:30 Korisliiga

Kauhajoki käänsi toisen välieräottelun vierasvoitoksi Katajan vahvasta alusta huolimatta

Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.

8.4.2025 20:27 Korisliiga

Seagulls toiseen voittoon Vilppaan vahvoista vaiheista huolimatta

Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.

8.4.2025 20:25 Naisten Korisliiga

ToPo ja PeKa voiton päässä finaaleista

Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.

8.4.2025 12:35 Susijengi

VR lisännyt vuoroja Helsinkiin Suomen EM-otteluiden jälkeen

Koriksen EM-kotikisoihin voi tulla kauempaakin ja päästä vielä kotiin Suomen pelien jälkeen. VR on lisännyt myyntiin ylimääräisiä vuoroja, jotka lähtevät Tampereelta Helsinkiä kohti klo 23:59 kunakin pelipäivänä.

7.4.2025 16:30 Suomalaiset ulkomailla

Jukka Toijala raivaa tietä Lassi Tuovin kanssa Japanissa – ”Kaipasin päivittäistä valmennustyötä”

Jukka Toijala vastasi myöntävästi Lassi Tuovin kutsuun liittyä hänen apuvalmentajakseen Japanin B-leaguessa pelaavaan Yokohama B-Corsairsiin. Toijala on nauttinut täysin siemauksin uudesta haasteesta ja kulttuurista.

7.4.2025 14:55 Korisliiga

Kauhajoen Andre Gustavson Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.

7.4.2025 14:49 Suomalaiset ulkomailla

Petteri Koponen jatkaa New Zealand Breakersin peräsimessä

Pelaajauran jälkeiselle valmentajauralleen lentävän lähdön saanut Petteri Koponen, 36, jatkaa myös tulevalla kaudella Australian NBL-liigaa pelaavan New Zealand Breakersin päävalmentajana. Helsinkiläisen MaSu-Basketin kasvatteihin lukeutuva Koponen valmensi Breakersia helmikuussa päättyneellä kaudella ensimmäisenä suomalaisvalmentajana NBL:ssä koskaan.

7.4.2025 13:25 Susijengi

Miro Little UC Santa Barbaran riveihin

Toisen kautensa Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ssa päättänyt Susijengin takakentän nuori kulmakivi Miro Little, 193 cm ja 20 vuotta, vaihtaa joukkuetta. Päättyneellä NCAA-kaudella Utahin yliopistoa edustanut Tampereen Pyrinnön kasvatti edustaa tulevalla kaudella Big West -konferenssia pelaavaa UC Santa Barbaraa.

7.4.2025 12:45 Naisten Korisliiga

EBT:n Erika Mace naisten Korisliigan maaliskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.

6.4.2025 21:05 Naisten Korisliiga

Tyson-Thomas johdatti ToPo:n voittoon

Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.

Näytä lisää vastaavia