Kataja ja Sandberg jatkavat Vilppaassa

2.5.2012 Salon Vilpas aloittaa valmistautumisen uuteen liigakauteen tänään, ja treenivahvuudessa nähdään myös tuttu trio Jukka Kataja-Mikael Sandberg-Jussi Savolainen. Kolmikko on solminut jatkosopimukset Vilppaan kanssa. Katajan ja Sandbergin sopimukset ovat kahdeksi vuodeksi, Savolaisen kanssa mennään vuosi kerrallaan.

Miesten maajoukkuerinkiin nimetty Mikael Sandberg on sopinut kaksivuotisesta jatkosta Salossa.

Myös 11. liigakauteensa valmistautuva Jukka Kataja jatkaa Vilpas-paidassa. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Sopimukset ovat linjassa päävalmentaja Mikko Tupamäen kanssa, sillä Tupamäki jatkoi syksyllä sopimustaan kauden 2014 loppuun saakka. Yhtä pitkällä sopimusella Vilppaassa nähdään nyt myös kokeneet Samu Kaaresvirta (31), Jukka Kataja (30) sekä miesten maajoukkuerinkiin noussut Sandberg (19).

- Pitemmillä sopimuksilla pyrimme rauhoittamaan tilanteen runkomiesten osalta. Haluamme tarjota päävalmentajalle pitkäjänteisemmän alustan toiminnan kehittämiselle. Tupamäen ja joukkueen yhteinen taival on nyt vuoden mittainen, ja konseptia voi kehittää nyt rauhassa kahdeksi vuodeksi eteenpäin. Olemme olleet seurassa erittäin tyytyväisiä Tupamäen käden jälkeen, myöntää Vilppaan puheenjohtaja Keijo Poutiainen.

Kuluvalla kaudella Korisliigassa kahdeksannen sijan saavuttaneella Vilppaalla on kaikkiaan koossa viisi pelaajasopimusta tulevalle kaudelle, sillä päättyneellä kaudella itsensä liigakartalle lyöneellä Alex Vaenerbergillä (19) on vielä vuosi sopimuskautta jäljellä. Vaenerbergin varusmiespalvelus Lahdessa kestää vielä kesäkuun alkuun asti. Sopimusviisikon täydentää Vilppaassa koko peliuransa ajan palvellut Jussi Savolainen (25), joka voidaan laskea iästään huolimatta joukkueen kokeneeseen kaartiin.

- Jatkuvuus on aina hyvä asia. Joukkuepelaamisen ja pelifilosofian eteenpäin vieminen on helpompaa, kun palikat eivät vaihdu jatkuvasti. Kataja ja Sandberg ovat äärimmäisen motivoituneita ja hyvän työmoraalin omaavia pelaajia. Savolainen osoitti jo viime kaudella, että askelia eteenpäin on otettu. Jussi on pelaaja, jonka voi heittää koska vaan kentälle tietäen, että homma hoituu. Ratkaisihan Savolainen meille muutaman pelin jo viime kaudella kovilla henkilökohtaisilla osumillaan, Tupamäki toteaa jatkosopimuksista. 

Nuoria mukaan kesärinkiin 

Tänään käynnistyvä kesäharjoittelu keskittyy alussa enemmän fysiikkapuolelle, jota päävalmentaja Tupamäen ohella tulee vetämään edellisvuosien tapaan Ville Salmi. Kesärinki koostuu viime vuoden edustuspelaajista sekä seuran omista A-nuorista. Vilppaalla on erinomainen tilanne junioreiden vanhemmissa ikäluokissa, sillä viime kaudella seurassa oli yli 50 A-ikäistä pelaajaa ja joukkueita oli sarjatoiminnassa peräti neljä.

Uusien amerikkalaispelaajien kartoitus on käynnissä, ja ensimmäinen sopimusehdotus on jo maailmalla. Vilpas hakee amerikkalaisvahvistuksia pelipaikoille 1, 3 ja 5.

 
15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

5.10.2025 19:01 Korisliiga

Korisliiga-illan yllätys: sarjanousija kaatoi hallitsevan mestarin!

Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.

4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

Näytä lisää vastaavia