8.11.2006 Joensuun Kataja vahvisti sarjajohtoaan Korisliigassa ottamalla keskiviikkokierroksella 86-79 (43-28) -kotivoiton Lappeenrannan NMKY:stä. Kataja on kivunnut sarjakärkeen voittamalla kahdeksasta viime pelistään seitsemän.
Tasainen peli eteni alusta asti Katajan komennossa, vaikka LrNMKY sai kahdella viimeisellä neljänneksellä kavennetuksi pariinkymmeneen pisteeseen venynyttä kotijohtoa.
Sami Lehtoranta rakensi Katajan voittoa 25:llä ja Petri Virtanen 22 pisteellä. Luke Lloyd kahmi Katajalle levypalloherruuden 16 irtopallolla. Steve Smith ja Michael Cuffee heittivät LrNMKY:lle 19 pistettä mieheen.
Kymenlaakson koripalloherruus kallistui tällä kertaa Kotkaan, kun KTP otti hurjalla kirillä 88-84 (32-48) -kotivoiton Kouvolan Kouvoista.
Seitsemästä viime pelistään kuusi voittanut KTP nousi sarjan kakkoseksi, kun se tuotti hyvän alkukauden jälkeen taantuneelle Kouvoille nyt jo neljännen peräkkäisen tappion.
KTP onnistui hurjassa takaa-ajossaan, kun se tavoitti Kouvojen kolmannella jaksolla jo 23 pisteen suuruiseksi kasvaneen johdon. Kouvot johti vielä viimeisen minuutin alkaessakin, muta Michael Poundsin kolmonen käänsi voiton KTP:lle.
Jerald Fields heitti voittajille 23 pistettä ja Jan-Michael Thomas 19. Chris Sandy oli Kouvojen tehokkain 26 pisteellä, mutta sortui liian usein pallonmenetyksiin.
ToPo haki keskiviikkokierroksen suurimman voiton Lahdesta, kun Namika Lahti kukistui murskalukemin 56-94 (40-44). Kotijoukkue johti peliä puolivälin vaiheille, mutta kaksi viimeistä kymmenminuuttista olivat ToPon näytöstä lukemin 50-16.
- Kyllä koris voi olla hienoa ja helppoa, kun kaikki pelaavat joukkueelle. Tänään eivät yksilöt loistaneet vaan koko joukkue, iloitsi ToPo-luotsi Pekka Salminen.
Logi Gunnarsson heitti ToPolle 25 pistettä, Alex Wesby 16 ja William Coley 15. Heikosti kotikoreihin osuneesta Namikasta Sidney Holmes pääsi tehokkaimmaksi vaatimattomalla 13 pisteen saldolla.
Pelin alku myöhästyi parikymmentä minuuttia, kun korirengas jäi alkuverryttelyssä donkin seurauksena Namika Lahden Vesa Mäkäläisen käteen.
Myös Honka paranteli tasaisessa keskikastissa asemiaan 87-79 (44-43) -kotivoitolla Team Componentasta.
Honka tavoitti numerollisesti tasaisessa pelissä Componentan johdon toisella neljänneksellä eikä päästänyt vieraita enää sen jälkeen edelle.
- Olimme koko ajan Honkaa pari askelta jäljessä, vaikka numerot saattoivatkin kertoa toista. Hongalla oli selkeästi enemmän vaihtoehtoja käytettävissään kuin meillä. Jouduin samalla polttamaan Chris Davisin ja Roope Suonion puhki, myönsi Componentan valmentaja Timo Hakamaa.
Monte Cummings erottui jälleen Hongan tehomieheksi 26 pisteellä. Jukka Matinen heitti 22 ja Matt Williams 17 pistettä. Karkkilan ykkönen oli Chris Davis 31 pisteellä. Roope Suonio pussitti 19 pinnaa.
Porvoon Tarmo yllätti nousujohteisesti viime aikoina pelanneen Korihait Uudessakaupungissa selvällä 79-100 (38-56) -voitolla.
Voittajien paras korintekijä oli Ryan McDade 22 pisteellään, kun Korihaiden tehomiehistä Akeem Scott keräsi 30 ja John DeGroat 21 pistettä. McDaden ohella neljä muutakin porvoolaista ylsi kaksinumeroisiin pistelukemiin.
Tampereen Pyrintö katkaisi peräti kymmenen pelin mittaisen tappioputkensa vieläpä vierasvoitolla, kun Vantaan Pussihukat kukistui 94-101 (51-48). Tulos syvensi PuHun tappiokierrettä seitsemän pelin mittaiseksi.
PuHu voitti ensimmäisen neljänneksen 12 pisteellä, mutta sen jälkeen Pyrintö otti ohjat haltuunsa.
Miles Daniels pussitti Pyrinnölle 30 pistettä ja James Wright 23. Pyrinnön uusi yhdysvaltalaispeluri Marvin Black aloitti 15 pisteen teholla. Vaisun PuHun parhaita olivat Elias Kajander 18 pisteellä sekä Bilal Salaam ja Marwan Gaines 16 pisteillä.
(STT – Koris.net)
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.