Kataja jatkoaikavoittoon Karkkilassa

4.11.2006 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja ei sekään selvinnyt helpolla syyskauden yllättäjäjoukkueesta Team Componentasta. Kataja kellisti lauantain vieraspelissään Karkkilassa nousijajoukkueen vasta jatkoajalla 86-94 (82-82, 44-36) -tuloksella.

Componenta on kerännyt syyskauden aikana komeita voittoja kärkijoukkueista ja Katajan päänahkakin oli lähellä liittyä kokoelmaan.

9-0 -nykäisyllä pelin aloittanut Componenta johti peliä neljännelle jaksolle asti, kun Kataja meni ensi kertaa edelle vasta 60-63 -tilanteessa. Kataja nousi jakson puolivälissä jo 11 pisteen johtoon, mutta Karkkilan kiri huipentui Chris Davisin koriin summerin soidessa ja ratkaisu siirtyi jatkoajalle. Siinä kokeneempi vierailija hoiteli pelin edukseen.

Katajan tehotrion muodostivat Marc Axton 25:llä , Petri Virtanen 20:llä ja Clifton Jones 16 pisteellä.

Team Componentan tehokkaimpia olivat taas Davis 24:llä ja Mike King 22 pisteellä. Marcus Jackson haali 15 levypalloa. 

Honka paranteli asemiaan 

Espoon Honka paranteli asemiaan sarjan huipputasaisessa keskikastissa ottamalla 86-74 (43-30) -kotivoiton Kouvoista.

Honka johti peliä alusta loppuun. Kouvot ei päässyt iskuetäisyydelle roikuttuaan lähes koko ajan runsaan kymmenen pisteen päässä.

- Tämä peli lähti lapasesta jo heti alussa. Hengetön esitys meiltä, puhisi Kouvojen kapteeni Sami Laaksonen.

Monte Cummings oli jälleen Hongan tehokkain 24 pisteellä. Kimmo Muurinen heitti 16 pistettä.

Chris Sandy teki Kouvoille 19 ja Gerrit Brigitha 15 pistettä. 

Tarmo taipui Lappeenrannassa 

Porvoon Tarmon kolmen pelin voittoputki katkesi Lappeenrannassa, jossa LrNMKY otti 87-75 (47-39) -voiton.

Tarmo antoi puolustavalle mestarille hyvän vastuksen sinnittelemällä vielä kolmannen neljänneksen lopulla vain kahden pisteen tuntumassa 58-56 -tilanteessa. Sen jälkeen kotijoukkue lasketteli 12 pisteen voittoon.

LrNMKY:n aloitusviisikosta kaikki keräsivät kaksinumeroiset pisteet. Michael Cuffee oli tehokkain 28 pisteellä.

Tarmosta Joe Nixon nakkasi kuusi kolmosta ja 23 pistettä. Uusi yhdysvaltalainen korinaluspeluri Nick DeWitz aloitti kymmenen pisteen teholla. 

PuHu piinasi Korihaita 

Vantaan Pussihukat oli lähellä yllätystä Uudessakaupungissa, jossa se piti Korihaita pitkään piinassa. Korihait käänsi kuitenkin pelin voitokseen 88-80 (36-50) -lukemin.

Korihaiden vaikeudet alkoivat, kun se jäi 14-13 -tilanteessa neljäksi minuutiksi ilman pisteitä ja PuHu käänsi pelin 14-27 -numeroihin. Korihait palasi johtoon vasta kolmannen jakson lopulla ja piti sen jälkeen PuHun takanaan.

Korihaiden tasaisen tehotrion muodostivat Ed Nelson 22:lla, Ben Perkins 21:llä ja John DeGroat 20 pisteellä.

Kuudennen peräkkäisen tappion kärsineestä PuHusta Elias Kajander pääsi parhaaksi pistemieheksi 14 pisteellä. Vaisun Vladimir Vujcicin paikalle pestattu uusi yhdysvaltalaispeluri Marwan Gaines keräsi yhdeksän pistettä. 

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

Näytä lisää vastaavia