Kataja kaatoi mestarin

14.2.2007 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja sai keskiviikkokierroksen kotipelissään kovan vastuksen mestaruutta puolustavasta Lappeenrannan NMKY:stä, mutta sarjapisteet jäivät Joensuuhun 91-83 (48-38) -tuloksella.

Kataja hallitsi peliä, mutta vieraat venyivät viimeisellä neljänneksellä tasatilanteeseen ja kärkkyivät toiseksi viimeisellä minuutilla vain neljän pisteen päässä.

Katajan tasaisesta tehosta vastasi 12-17 pistettä heittänyt kuusikko, josta Petri Virtanen oli tehokkain. Luke Lloyd kahmi Katajalle 16 levypalloa.
LrNMKY:n tehokkaimpia olivat tuoreimmat vahvistukset Glenn Stokes 23 ja Anthony Lackey 18 pisteellä. Joukkue pelasi nyt kolmannen pelin peräkkäin ilman nilkkavaivaista Pasi Riihelää.

Sarjan kärkiparin ero pysyi kahdeksassa pisteessä, kun kakkosena oleva Espoon Honka otti täpärän 75-72 (35-39) -kotivoiton Team Componentasta.
Componenta johti peliä pitkään, mutta Honka nousi viimeisellä minuutilla voittoon Phil Hickeyn nostettua pelin kaikki kolme koriaan ratkaisuhetkillä.

Hongan parhaita pistemiehiä olivat Jukka Matinen 20:lla ja Matthew Williams 19 pisteellä. Chris Davis heitti vieraille 24 ja Rakim Hollis 17 pistettä.

- Ei kovinkaan kaunista koripalloa, mutta tällaiset voitot ovat
joukkueelle erittäin tärkeitä. Ne kehittävät joukkuetta eniten, korosti
Matinen.

ToPolle ainoa vierasvoitto

ToPo haki kierroksen ainoan vierasvoiton, kun Namika Lahti taipui tuloksella 79-83 (42-42).

ToPo käänsi viimeisen puolentoista minuutin aikana lahtelaisten 77-76 -johdon neljän pisteen voitokseen John Thomasin kolmosella ja Omari Westleyn neljällä vapaaheitolla. Kaksikko vastasi vieraiden tehosta, kun Westley heitti 22 ja Thomas 21 pistettä.

ToPon korilinko Logi Gunnarsson joutui seuramaan pelin sivusta, kun hänen Kotkassa loukkaama nivus vihoitteli. Ville Tuominen paikkasi Gunnarssonin poissaoloa kymmenellä pisteellä.

- Hemmetin kova voitto, kun Gunnarsson puuttui ja Wesby lensi ulos ottelun lopussa. Tämä kertoo leveästä materiaalistamme, kommentoi Tuominen.

Timothy Bograkos pääsi Namikan tehokkaimmaksi 14 pisteellä.

KTP vahvisti otettaan Kymenlaakson koripalloherruudesta ottamalla Kouvolan Kouvoista murskavoiton 95-58 (45-30) -tuloksella.

Koko ajan peliä johtaneet kotkalaiset ottivat tyrmäysvoiton viimeisellä neljänneksellä voittamalla sen peräti 26-4.

Neljännen peräkkäisen voittonsa napanneesta KTP:stä Jerald Fields keräsi 20 ja Maurice Ingram 17 pistettä 13 levypallon lisäksi.

Yhdeksästä viime pelistään vain yhden voittaneesta Kouvoista Roberto Gittens ja Wayne Bernard merkkauttivat 13 pistettä.

Liimolle PuHussa ensimmäinen voitto

Vantaalla kohtasivat karsintaviivan alapuolella olevat Pussihukat ja Tampereen Pyrintö, joista PuHu katkaisi viiden pelin tappioputkensa 98-84 (43-42) -voitolla.

Tasainen peli repesi kotijoukkueen eduksi kolmannella jaksolla PuHun voitettua sen peräti 29-7.

Ensimmäisen voittonsa Kari Liimon valmennuksessa ottaneesta PuHusta Bilal Salaam pussitti 24 ja Willie Mitchell 21 pistettä. Eric Washington heitti Pyrinnölle 34 pistettä, joista 24 jo taukoon mennessä. Hänen lisäkseen kaksinumeroisiin lukemiin pääsi vain James Wright 20 pisteellä.

Uudenkaupungin Korihait jatkoi voittokulkuaan 90-79 (39-41) -kotivoitolla Porvoon Tarmosta.

Vieraat johtivat vielä neljä minuuttia ennen loppua, mutta Korihait porhalsi loppuhetket edukseen 14-2 -lukemin.

Ronald Yates heitti Korihaille 27 pistettä ja William Copeland 19. Chris Hester piti Tarmoa voiton syrjässä 19:llä ja hurjasti aloittanut Nick DeWitz 18 pisteellä.

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

28.12.2025 21:29 Korisliiga

Bisons sai katki tappioputkensa – Lahti haastoi Vilpasta viimeiseen asti mutta kaatui lopulta pisteellä

Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.

27.12.2025 18:40 Korisliiga

Kauhajoki Korisliigan kärkeen Luukkosen vahvan esityksen siivittämänä

Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.

21.12.2025 20:01 Korisliiga

Korihailta väkevä esitys kotikentällä – Seagulls kaatui ja sarjapisteet tasoittuivat

Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.

20.12.2025 20:20 Korisliiga

Kataja jatkaa nousuaan kohti jatkosarjojen rajaviivaa – Kauhajoki kukisti Vilppaan ja tasasi pisteet kärjen kanssa

Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.

19.12.2025 20:56 Korisliiga

Pyrintö tiukasti kiinni ylemmän jatkosarjan paikassa – Lahti kaatoi sarjaa jaetulla ykkösijalla johtavan Hongan

Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.

17.12.2025 21:55 Korisliiga

Pistetykkien ilta: Korisliigassa nähtiin samalla kierroksella kahdelta pelaajalta 40 pisteen suoritukset

Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.

16.12.2025 20:49 Korisliiga

Seagulls kaatui, Kouvot nousee – Honka nappasi paalupaikan yksinoikeudella

Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.

13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

Näytä lisää vastaavia