23.2.2007 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja katkaisi perjantain ainoassa liigapelissä KTP Basketin kuuden pelin ja lähes kuukauden mittaisen voittoputken haettuaan Kotkasta voiton 86-69 (44-46) -tuloksella.
Ratkaiseva ero syntyi kolmannen neljänneksen alkupuolella, kun Kataja karkasi 13 pisteen johtoon. KTP ei onnistunut kuromaan eroa enää seitsemää pistettä pienemmäksi ja lopussa Kataja kaunisteli voittomarginaalinsa 17 pisteeseen.
Katajan kaukoheittopeli jäi vaatimattomaksi, mutta joukkueesta löytyi silti tehotrio, kun Clifton Jones teki 17, Luke Lloyd 16 ja Petri Virtanen 15 pistettä.
Myös KTP osui huonosti kotikoreihinsa kolmen pisteen kaaren takaa, kun 23 heitoista osui vain viisi. Andre Foreman heitti KTP:lle 16 pistettä, mutta seuraavaksi tehokkaimmat jäivät kymmenen pisteen tuntumaan.
(STT)
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.