3.12.2013 23:05 Kataja Basket piteli veistä Ranskan liigaa pelaavan Cholet’n kaulalla EuroChallengen neljännellä alkulohkokierroksella tiistai-iltana ja jyräsi päätösjaksolla suomalaispelaajiensa ratkaisuilla parhaimmillaan neljän pisteen johtoon. Sensaatiovoitto jäi kuitenkin harmillisesti kahden pisteen päähän, kun kovien yksilöidensä kannattelema Cholet puolusti kotikenttäänsä 70–69 (30–32)-voitollaan.

Kataja taisteli voitosta Cholet'ssa vetureinaan Petri Virtanen..

..ja Sami Lehtoranta. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Ottelun alku näytti joensuulaisittain huolestuttavalta, kun Korisliigan marraskuun pelaaja Mike Morrison ajautui nopeasti virhevaikeuksiin ja Cholet onnistui eliminoimaan Katajan ykkösvitjan hyökkäyspäässä. Ärhäkkä joukkuepuolustus sekä Juho Nenosen ja Petri Virtasen ratkaisut saattelivat joensuulaiset kuitenkin tauolle kahden pisteen johdossa.
Peli jatkui tasaisena läpi kolmannen jakson, ja päätösjaksolla peli eteni joensuulaiskomennossa. Sami Lehtoranta ja Juho Lehtoranta johdattivat perättäiskoreillaan Katajan parhaimmillaan 57–61-johtoon, ja Cholet’n kirittyä ohi nostatti Antti Kanervo aaltoja vierasjoukkueen penkillä onnistuneella kolmosellaan palauttaen vieraat 63–65-johtoasemaan.
Kataja lähti neljännen jakson viimeiselle minuutille 67–69-johdossa, mutta Cholet’n kokeneen Lamayn Wilsonin kolmonen pakotti joensuulaiset aikalisälle 37 sekuntia ennen loppua. Katajalle jäi kaksi mahdollisuutta yrittää voittokoria, mutta yritykset jäivät tuloksettomiksi.
Joensuulaisjoukkueen suomalaiset Petri Virtanen (13/2), Sami Lehtoranta (10/11) ja Juho Lehtoranta (11/3) olivat Cholet’ia vastaan hyvässä vedossa. Amerikkalaisosastosta Brian Greene (12/7) ylsi joukkueen parhaimpaan.
Ville Tuomisen valmentama Bakken Bears oli hilkun päässä EuroChallenge-kautensa kolmannesta voitosta tiistai-iltana Aarhusissa, mutta hollantilainen ZZ Leiden hallitsi hermopelin ratkaisevalla neljännellä jaksolla.
Bears johti jakson alussa turvallisesti lukemissa 66–59, jonka jälkeen Leiden aloitti rynnistyksensä ja siirtyi päätösminuutin alkaessa jo 73–79-johtoon. Kotijoukkue kiskoutui vielä Nicolai Iversenin ja Chris Christofferssenin koreilla pisteen päähän, mutta aika kävi vierasjoukkueen hyväksi ja pisteet merkittiin Leidenille 79–81 (37–34).
EuroChallengen G-lohkossa on nyt pelattu neljä kierrosta. Cholet jatkaa kärjessä kolmella voitollaan, Cholet ja Kataja jatkavat toisen sijan kahdella voitollaan ja ZZ Leiden pysyy jumbona yhdellä voitolla.
Tasapisteissä olevat Kataja ja Bakken Bears kohtaavat ensi viikolla Joensuussa.
Kataja: Petri Virtanen 13/2, Brian Greene 12/7, Juho Lehtoranta 11/3, Sami Lehtoranta 10/11, Teemu Rannikko 6/1/5 syöttöä, Mike Morrison 5/9, Juho Nenonen 5/2, Renaldo Major 4/0, Antti Kanervo 3/0, Kalle Naapi.
 Cholet: John Cox 16/4/3 syöttöä, Terrell Stoglin 15/5/4 syöttöä, Rudy Jomby 11/8/3 syöttöä.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
NBA:ssa Utah Jazzin loppukiri jäi palkinnotta, kun Portland Trail Blazers veti pidemmän korren 134-136. Lauri Markkanen tilastoi 32 pistettä, 5 levypalloa, 2 syöttöä, 3 riistoa ja 3 torjuntaa.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Divariviikko tarjosi jännitystä kaikilla rintamilla. Naisten puolella Hyvinkään Ponteva haastoi JBA:n ja Namika taipui niukasti Lemkemille. Miesten I divisioona A:ssa nähtiin vierasvoittojen viikko. Miesten I divisioona B:ssa Hyvinkään Ponteva vastasi kierroksen yllätyksestä.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
NBA:ssa Lauri Markkanen heitti uransa uudeksi piste-ennätyksekseen 51, kun Utah Jazz voitti Phoenix Sunsin kotikentällään 138-134. Pisteidensä oheen 14 levypalloa kerännyt Markkanen on ensimmäinen Jazz-pelaaja, joka on tehnyt yli 50 pistettä pelissä sitten Karl Malonen.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Kymmenen Espanjan ACB-kauden jälkeen Sasu Salin pelaa ensimmäistä kauttaan kakkostason Estudiantesissa. Uuden sarjatason lisäksi Salin on saanut totuttautua suurkaupungin sykkeeseen.