17.2.2007 Korisliigaa johtava Joensuun Kataja otti lauantaikierroksen suurimman voiton haettuaan Porvoon Tarmosta vakuuttavan vierasvoiton 77-103 (41-46) -tuloksella. Tarmo pysyi Katajan kyydissä toisen neljänneksen 37-37 -tilanteeseen asti. Siitä vieraat alkoivat kasvattaa johtoaan, joka repesi jo kolmannella jaksolla 26 pisteeseen.
Viidennen peräkkäisen voittonsa ottaneen Katajan tasaisen tehokvartetin muodostivat Sami Lehtoranta 24:llä, Marc Axton 19:llä, Petri Virtanen 17:llä ja Anssi Kinnaslampi 16 pisteellä. Tarmosta tehoa löytyi vain Ryan McDadelta 18:n ja Chris Hesteriltä 17 pisteen edestä.
Namika Lahti vahvisti sarjataulukon kolmossijaansa hakemalla Kouvolan Kouvoista vierasvoiton 79-89 (44-39) -numeroin.
Kymmenestä edellispelistään vain yhden voittanut Kouvot jäi nyt sarjataulukossa putoamiskarsintaviivan alapuolelle. Viivan tuntumassa on tiukkaa, kun Karkkila, Korihait, Pyrintö ja Kouvot ovat kahden pisteen sisällä sijoilla 8-11.
Lahtelaisvoiton pohjustivat Augenijus Vaskys 23:lla ja Lee Scruggs 21 pisteellä. Kouvojen tehot löytyivät tuoreimpien vierasvahvistusten käsistä, kun Terrance Roberson nakkasi 21 ja Wayne Bernard 15 pistettä.
Alkuvuodesta kahdeksan peliä peräkkäin voittanut, mutta sen jälkeen kolme peliä hävinnyt Tampereen Pyrintö palasi voittajaksi, kun se kukisti kotonaan Uudenkaupungin Korihait 95-78 (49-42).
Pyrintö hallitsi peliä toiselta neljännekseltä lähtien eikä päästänyt Korihaita sen jälkeen enää iskuetäisyydelle.
Eric Washington heitti edellispelin tapaan Pyrinnölle 34 pistettä ja Dennis Harrison 24.
Korihailta löytyi poikkeuksellisesti kotimainen pistekunkku, kun Antero Lehto heitti viime kauden kotihallissaan 22 pistettä. Ed Nelson keräsi 17 pistettä.
ToPo otti helpon kotivoiton Vantaan Pussihukista, kun sarjajumbo kaatui 89-67 (50-31) -lukemin. ToPo sai hyvistystä kauden aiemmille PuHu-tappioilleen, joita oli kertynyt peräti kolme.
ToPo alkoi tehdä eroa toisella neljänneksellä ja viimeisellä kymmenminuuttisella helsinkiläiset kävivät jo 34 pisteen johdossa.
- Keskityimme omien asioimme tekemiseen ja onnistuimme siinä. Pelasimme noin 30 minuuttia niin, ettei paremmin olisi voinut pelata, kertoi tyytyväinen ToPo-koutsi Pekka Salminen.
Alex Wesby heitti ToPolle 25 pistettä ja Omari Westley 18. 24 pallonmenetykseen sortuneen PuHun tehoparin muodostivat Willie Mitchell 17:lla ja Panu Majala 16 pisteellä.
(STT – Koris.net)
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.