14.4.2024 19:31 Neljäs ja viimeinen joukkue, joka lunasti lipun miesten Korisliigan välieriin, on Kataja Basket.
Kataja Basket nousi jatkosarjan kuudennelta sijalta välieriin. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Kataja Basket ja Korihait kohtasivat Joensuussa ottelussa, joka osoittautui puolivälieräsarjan kannalta ratkaisevaksi. Selkä seinää vasten peliin lähtenyt Korihait näytti ensimmäisellä puoliajalla olevan vahvoilla, mutta lopulta kotijoukkue Kataja kaivoi raastavasta kamppailusta 71–70-voiton.
– Korihait toivat maukkaan mausteen tämän kauden Korisliigaan ja pistivät meidät hyvin ahtaalle. Me saimme onneksi puolustuksen stopit silloin, kun niitä kipeästi tarvitsimme, kommentoi Katajan päävalmentaja Petri Virtanen.
Korihait totisesti toi kuluneella kaudella liigaan maustetta, sillä Uudenkaupungin edustusseura on jo pitkään kamppaillut sarjasta putoamisen rajamailla, mutta nousikin tällä kertaa yllättäen ylempään jatkosarjaan ja saavutti siellä sarjavaiheen päätteeksi peräti kolmannen sijan. Nyt joukkuueen pelit ovat kuitenkin kauden osalta ohi, sillä voiton ansiosta Kataja matkustaa välieriin kohtaamaan BC Nokian.
Illan ottelussa kovia tilastosuorituksia nähtiin Katajan Elijah Lufilelta, joka kirjautti 18 pistettä ja 11 levypalloa, sekä Korihaiden Javion Ogunyemiltä, joka sai nimiinsä 14 pistettä ja 12 levypalloa. Korihaiden korkein pistesaldo oli Bojan Sarcevicin 17.
– Tämä oli hieno ottelusarja, jossa meillä oli tänäänkin mahdollisuus voittaa, mutta pienestä se on kiinni. Kun häviät yhdellä pinnalla kaksi peliä putkeen, niin sitä on vaikea kommentoida, totesi Sarcevic.
Toisessa välieräsarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.
”Hurja-Hannes” jyrää taas. Hannes Pöllä, 211 cm ja 26 vuotta, joutui kaksi vuotta sitten jättämään Korisliiga-kentät pitkäksi aikaa loukkaantumisen ja pitkän kuntoutuksen vuoksi. Tällä kaudella Pöllä on päässyt keräämään pitkän kuntoutuksen satoa ja osoittanut koripalloilevalle Suomelle olevansa täsmälleen sellainen kansainväliset mitat täyttävä iso, jollaista hänestä juniorivuosina uumoiltiin.