19.12.2015 Hallitseva mestari Joensuun Kataja jatkoi vahvoja otteitaan Miesten Korisliigassa lauantain kierroksen ainoassa ottelussa, kun se haki sarjapisteet BC Nokian vieraana lukemin 92-85 (42-43). Voitto oli joensuulaisille jo seitsemäs perättäinen, ja lauantain kierroksen jälkeen Kataja on sarjakärjessä samalla voittomäärällä Loimaan Bisonsin kanssa.

Thomas Scrubb heitti 19 pistettä, kun Kataja haki sarjapisteet Nokialta. Kuva: Erkki Hautaviita
Joensuun Katajan vahva pelivire sai jatkoa lauantain ainoassa Korisliigan ottelussa, kun se otti vierasvoiton sarjataulukon kahdeksantena olevasta BC Nokiasta. Tasaisen ottelun ratkaisu nähtiin kolmannella jaksolla, jonka vierailijat veivät nimiinsä numeroin 20-12 ja onnistuivat pitämään johdostaan kiinni ottelun päätössummeriin asti. Joensuulaisten voittolukemiksi kirjattiin lopulta 92-85 (42-43) –numerot.
Fyysisessä ja virherikkaassa ottelussa peräti 5 pelaajaa päätti ottelunsa virhetilin täyttymisen myötä. BC Nokialta ottelun ennen aikojaan lopettivat Timo Riihelä (7 pistettä/5 levypalloa), Eldar Skamo (12/5), Daniel Bailey (4/8) sekä David Kravish (10/3 torjuntaa). Katajalta virhetili täyttyi joukkueen hyökkäyksen kapellimestarilla, Teemu Rannikolla (5/6 syöttöä).
Virheiden täyttämässä ottelussa nähtiin luonnollisesti myös raikas määrä vapaaheittoja, vierailija Katajan päästessä bonusviivalle peräti 43 kertaa, isäntien heittäessä yhden pisteen heittoja yhteensä 25 kappaletta. Pisteet vapaaheittoviivalta menivät vierailijoille 30-20.
Ottelun päätösjaksolla Kataja näytti jo karkaavan horisonttiin, mutta isännät kiristivät kaasuvaijeria vielä kerran ja kirinsä ansiosta pääsivät parhaimmillaan ottelun viimeisellä minuutilla jo pisteen päähän vierailijoista. Dragan Labovicin (25/10levypalloa) ja Vincent Simpsonin (12/2 syöttöä) epäonnistuttua kavennusyrityksissään, sinetöivät Trevis Simpson (24) sekä Lamayn Wilson (21/17 levypalloa) vierasvoiton vapaaheittoviivalta.
Vierailijoiden kuumimpia nimiä lauantain koitoksessa olivat 24 pistettä pussittaneen Simpsonin ja mehevän tupla-tuplan toimittaneen Wilsonin ohella 19 pistettä upottanut Thomas Scrubb, sekä vahvan kokonaissuorituksen 24 minuutin peliajalla tehnyt Tommi Huolila (6/8/3 riistoa/1 torjunta).
Isänniltä Labovicin lisäksi itsensä onnistujien kirjoihin pelasivat Skamo, Simpson sekä 11 pistettä heittänyt Joni Harjula.
Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.
Miesten Korisliigan viiden ottelun kierros sisälsi monta jännittävää vaihetta. Isoimpina käänteinä nähtiin, kun kentälle voittamattomana saapunut Salon Vilpas kärsi kauden ensimmäisen tappionsa ja Tapiolan Honka nousi viimeisellä hyökkäyksellään ohi Korihaista.
KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.
16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.
Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.
Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.
Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.
Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.
Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.