4.10.2010 Viikonvaihteen Korisliiga-otteluissa nähtiin kaksi rajapyykin ylitystä. Salon Vilppaan Jukka Kataja saavutti liigaurallaan tuhannen levypallon rajan. Tampereen Pyrinnön Jari Pulkkinen puolestaan pelasi uransa 200 runkosarjaottelun liigatasolla.

Viime kaudella vielä Kouvot-paidassa pelannut Jukka Kataja siirtyi viikonloppuna tuhat liigalevypalloa kahmineiden kerhoon. Kuva: Kimmo Metsälä.
Jukka Kataja napsi kuusi levypalloa Salon Vilppaan voittaessa lauantaina Korisliigassa vierailevan ToPon. Samalla Kataja ylitti liigan runkosarjassa pelaamissaan otteluissa tuhannen levyrin rajan. Katajalla on nyt koossa yhteensä 1004 levypalloa, joka tietää 4,5 ottelukohtaista keskiarvoa.
28-vuotias Kataja aloitti pääsarjatasolla syyskuussa 2001 ja kahmi heti avauspelissään Pussihukkia vastaan kahdeksan levypalloa. Kaikkiaan runkosarjassa on hänelle nyt kertynyt 225 ottelua ja niissä 2269 pistettä (keskiarvo 10,1).
Jukka Kataja on pelannut 13 miesten sekä 20 nuorten maaottelua ja hänet valittiin vuoden tulokkaaksi kauden 2001-02 päätteeksi.
Tampereen Pyrinnön 26-vuotias ja 203-senttinen Jari Pulkkinen pelasi puolestaan sunnuntaina Joensuussa Korisliigan 200. runkosarjaottelunsa.
Ensimmäisen kerran Pulkkinen nähtiin pääsarjatasolla 5. lokakuuta 2003 ottelussa Pyrbasket-BC Jyväskylä ja hänen merkittävin saavutuksensa on viime keväänä Pyrinnön riveissä voittama Suomen mestaruus.
Kaikkiaan Pulkkinen on tehnyt runkosarjassa 541 pistettä ja ottanut 368 levypalloa. Nuorten maaotteluja Pulkkinen on pelannut 27 ja on tehnyt niissä 100 pistettä.
Korisliigassa kahdeksannella sijalla oleva Uudenkaupungin Korihait tekee kokoonpanoonsa muutoksia. Joukkueen vahvuuteen liittyvät yhdysvaltalaispelaajat Frank Champion ja Jamir Harris. Alkukauden haiparvea edustaneen Bobby Planutisin sopimus on puolestaan purettu. Lisäksi Aamos Nikulan sopimus on purettu pelaajan omasta pyynnöstä.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.