Katajalla koossa tuhat levypalloa, Pulkkisella 200 ottelua

4.10.2010 Viikonvaihteen Korisliiga-otteluissa nähtiin kaksi rajapyykin ylitystä. Salon Vilppaan Jukka Kataja saavutti liigaurallaan tuhannen levypallon rajan. Tampereen Pyrinnön Jari Pulkkinen puolestaan pelasi uransa 200 runkosarjaottelun liigatasolla.

Viime kaudella vielä Kouvot-paidassa pelannut Jukka Kataja siirtyi viikonloppuna tuhat liigalevypalloa kahmineiden kerhoon. Kuva: Kimmo Metsälä.

Jukka Kataja napsi kuusi levypalloa Salon Vilppaan voittaessa lauantaina Korisliigassa vierailevan ToPon. Samalla Kataja ylitti liigan runkosarjassa pelaamissaan otteluissa tuhannen levyrin rajan. Katajalla on nyt koossa yhteensä 1004 levypalloa, joka tietää 4,5 ottelukohtaista keskiarvoa.

28-vuotias Kataja aloitti pääsarjatasolla syyskuussa 2001 ja kahmi heti avauspelissään Pussihukkia vastaan kahdeksan levypalloa. Kaikkiaan runkosarjassa on hänelle nyt kertynyt 225 ottelua ja niissä 2269 pistettä (keskiarvo 10,1).

Jukka Kataja on pelannut 13 miesten sekä 20 nuorten maaottelua ja hänet valittiin vuoden tulokkaaksi kauden 2001-02 päätteeksi.

Tampereen Pyrinnön 26-vuotias ja 203-senttinen Jari Pulkkinen pelasi puolestaan sunnuntaina Joensuussa Korisliigan 200. runkosarjaottelunsa.

Ensimmäisen kerran Pulkkinen nähtiin pääsarjatasolla 5. lokakuuta 2003 ottelussa Pyrbasket-BC Jyväskylä ja hänen merkittävin saavutuksensa on viime keväänä Pyrinnön riveissä voittama Suomen mestaruus.

Kaikkiaan Pulkkinen on tehnyt runkosarjassa 541 pistettä ja ottanut 368 levypalloa. Nuorten maaotteluja Pulkkinen on pelannut 27 ja on tehnyt niissä 100 pistettä.

Asiat

 
15.8.2025 09:19 Korisliiga

Christian Keeling ja Seagulls sopimukseen

Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.

14.8.2025 11:11 Korisliiga

Ahren Freeman Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen Ahren Freemanin kanssa.

13.8.2025 12:47 Korisliiga

David Gonzalvez ja Honka jatkosopimukseen

Konkarikoripalloilija David Gonzalvez jatkaa Tapiolan Hongan miesten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Tuleva kausi tulee olemaan hänen kolmas kautensa honkalaisena.

13.8.2025 09:36 Korisliiga

Adong Makuoi Seagullsin sentteriksi

Helsinki Seagulls on solminut tulevan kauden mittaisen pelaajasopimuksen kanadalaisen Adong Makuoin kanssa. 25-vuotias sentteri edusti viime kesänä Kanadan CEBL-sarjan Saskatchewan Rattlersia ja syksyllä kosovolaisseura KB Pejan joukkuetta.

7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 16:46 Korisliiga

Matias Rissanen jatkaa Hongassa

Matias Rissanen on pannut nimen paperiin Hongan kanssa koskien tulevaa kautta.

Näytä lisää vastaavia