Katajalle tusina täyteen

21.3.2009 Korisliigaa johtavan Joensuun Katajan peräkkäisten voittojen sarja venyi lauantaina täyteen tusinaan, kun Kataja otti kotivoiton FoKoPosta 101-84 (49-43) -lukemin. Kataja on etenemässä kohti runkosarjan voittoa. Kakkosena oleva Kouvot voi ohittaa Katajan vain voittamalla jäljellä olevilla kuudella kierroksella neljä peliä Katajaa enemmän.

FoKoPo pystyi antamaan Katajalle tasapäisen vastuksen lähes pelin puoliväliin asti. Kataja nousi johtoon toisen jakson lopulla ja kasvatti kahden viimeisen neljänneksen aikana johtoaan tasaisesti lopulliseen 17 pisteen eroon.

Kataja teki eroa etenkin kaukoheitoillaan nakattuaan kahdeksan kolmen pisteen koria enemmän kuin FoKoPo.

Katajan ja koko sarjan korikunkku Jeremiah Wood keräsi tarkasti komean 30 pisteen saaliin. Larry Blair ja Quinnel Brown heittivät 17 pistettä mieheen.

FoKoPon tehokkain oli Ronald Yates 22 pisteellä. Nick Wallery päätyi 14 pisteeseen.

Namika Lahti murskasi kaimaseuransa

Namika Lahti murskasi kotipelissään lappeenrantalaisen kaimaseuransa NMKY:n tylysti 101-65 (37-28) -tuloksella.

Peli kääntyi kotijoukkueelle toisen neljänneksen lopulla, kun LrNMKY:n ainoa johtotilanne 26-28 vaihtui 11-0 -nykäisyllä lahtelaisten taukojohdoksi. Peli ratkesi kolmannella jaksolla, kun kotijohto kasvoi jo 34 pisteeseen.

Namika Lahti vei levypallot ylivoimaisesti 50-29 ja heitti peräti 18 kolmen pisteen koria 50 prosentin teholla.

Namika Lahden Ray Nixon osui kaaren takaa seitsemän kertaa yhdeksällä heitolla ja keräsi yhteensä 31 pistettä. Jason Conley säesti 20 pisteellä.

LrNMKY:stä pääsivät yli kymmenen pisteen vain HL Coleman 24:llä ja Adrian Penland 11 pisteellä.

Hongalle voitto Componentasta

Pudotuspeleihin kotietua kärkkyvä Espoon Honka haki vierasvoiton Karkkilasta 65-79 (30-42) -tuloksella.

Honka hallitsi peliä ja kasvatti johtoaan tasaisesti niin, että ero kasvoi pelin lopulla 20 pisteeseen.

Kimmo Muurinen heitti Hongalle 22 pistettä ja Jukka Matinen 15. Tuukka Kotti kahmi 15 levypalloa.

- Hyvä voitto. Eikä tässä vaiheessa voida puhua rutiinivoitosta, sillä meillä on vielä siksi uusi kokoonpano, että peli on edelleen osittain totuttelua, muistutti voittajien Elias Kajander.

Kotijoukkue Team Componentan tehokkain oli Frank Richards, joka teki 21 pisteestään 19 jo puoliväliin mennessä. Damion Dantzler heitti 14 pistettä. Edellämainitut olivat Componentan viidestä ulkomaalaispelaajasta ainoat pelissä mukaan olleet.

ToPo yritti katkaista Pyrinnön voittokulun

Viimeisistä pudotuspelipaikoista kamppailevat ToPo ja Tampereen Pyrintö ottelivat tasaisesti Helsingissä. ToPo yritti katkaista Pyrinnön voittokulun, mutta 62-72 (34-40) -tulos toi tamperelaisille jo kuudennen peräkkäisen voiton.

ToPo ei johtanut peliä kertaakaan, mutta Pyrintö ei myöskään päässyt karkuun. ToPo nousi voittokamppailuun päätösjakson puolivälin jälkeen 61-61 -numeroihin. Kun Pyrintö palautti johtonsa viiteen pisteeseen, ei ToPo pystynyt enää toiseen nousuun.

Damon Williams ja Kenneth Lowe heittivät kumpikin Pyrinnölle 22 pistettä.

ToPon parhaaksi kohosi kuusi kolmosta upottanut Timo Heinonen 24 pisteellä. James Allen keräsi 11 pistettä.

(STT)

 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia