Katajan EuroChallenge-taru päättyi kahden jatkoajan trilleriin

14.3.2013 22:20 EuroChallengen puolivälierien avausottelussa 29 pisteellä Ranskan liigakärki BCM Gravelines-Dunkerqueta vastaan kaatunut Joensuun Kataja taisteli leijonan lailla torstaisessa kotiottelussaan jatkaakseen eurokenttien tuhkimotarinaansa. Viidenkymmenen minuutin trillerin jälkeen Joensuun Areenan katsomo osoitti seisaaltaan suosiotaan Katajalle, jonka eurotaru päättyi 98–102 (50–46, 83–83, 91–91)-tappioon.

Vesa Mäkäläisen Kataja taisteli, mutta taipui Gravelinesille kahden jatkoajan trillerissä.

Jonte Flowers teki tehokkaan paluun kentille oltuaan ensimmäisestä puolivälieräottelusta sivussa.

Antti Kanervo oli liekeissä ensimmäisellä puoliajalla.

Gravelinesin voiton takuumies oli ilmiömäinen Dwight Buycks.

Joensuun Areenan kotiyleisö osoitti ottelun lopussa seisaaltaan suosiotaan kotijoukkueelle. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Tiistain puolivälieräavauksessa Gravelines oli täysin ylivoimainen vieraisiinsa nähden, mutta Jukka Toijalan iskuryhmä oli koonnut itsensä täydellisesti ja alkoi torstain ottelun toisen kymmenminuuttisen alusta lähtien jallittaa viiden miljoonan euron budjetilla operoivaa vierasjoukkuetta.

 

Vesa Mäkäläinen (5/4) loisti Katajan taistelun perikuvana, kun joensuulaisten ”susipuolustus” alkoi saada Gravelinesin hyökkäyspelin solmuun. Sormivammastaan toipuva Jonte Flowers (21/5) ja avauspuoliskolla liekeissä ollut Antti Kanervo (18/0) heittivät hyökkäyspäässä lisää löylyä onnistumisillaan, ja tauolle lähdettäessä ilmeet ranskalaisleirissä olivat totisia.

 

Tauon jälkeen Katajan irtioton esti henkilökohtaisesti Gravelinesin amerikkalaistakamies Dwight Buycks (30/6/5 syöttöä), joka upotti sanoinkuvaamattoman vaikeita heittoja yhden toisensa jälkeen.

 

Katajalle tarjoutui varsinaisen peliajan lopussa mahdollisuus upottaa voittokori tilanteessa 83–83, mutta tripla-tuplaa hätyytelleen Johnell Smithin (17/7) syöttöä) rohkea ajo osui rautoihin. Smith oli minuuttia aiemmin vienyt Katajan 83–80-johtoon kolmosellaan.

 

Flowers: ”Kummallakin oli mahdollisuutensa voittaa”

 

Ensimmäisen jatkoajan lopussa joensuulaiset puolestaan väänsivät väkisin pelille viisi lisäminuuttia, kun Petri Virtanen (15/1/3 syöttöä) säkitti vapaaheitot koriin 15 sekuntia ennen loppua ja hetkeä myöhemmin Vesa Mäkäläinen ahdisti vieraiden Cyril Akpomedahin donkin takarautaan.

 

Kataja oli vielä vajaat kaksi minuuttia ennen toisen jatkoajan loppua voitossa kiinni, kun Jonte Flowers vei ajollaan kotijoukkueen 96–94-johtoon. Gravelines toi kuitenkin Buycksin ja Juan Edwardsin (11/7/8 syöttöä/3 riistoa) koreilla pelin tasoihin ja viimeisteli neljän pisteen voiton vapaaheittoviivalta Katajan viimeisten heittoyritysten osuttua rautoihin.

 

Runsaslukuinen joensuulaisyleisö nousi ottelun viime sekunneilla seisaalleen osoittamaan suosiotaan kotijoukkueelle, jonka tarunomainen kausi eurokentillä päättyi torstai-illan trilleriin.

 

– Olemme totta kai pettyneitä siihen, että emme pystyneet tänään voittamaan, mutta samalla olemme onnellisia kaikesta, mitä olemme EuroChallengessa saavuttaneet, mietti ensimmäisestä puolivälieräottelustaan sivussa ollut Jonte Flowers.

 

– Moni ei uskonut, että meistä olisi ollut tähän, mutta onnistuimme lähestulkoon mahdottomassa. Pääsimme EuroChallengen kahdeksan parhaan joukkoon ja taistelimme loppuun asti. Ei tällaisen matsin jälkeen voi olla vihainen, kummallakin oli mahdollisuutensa voittaa.

 

Toijala: ”Olen todella ylpeä”

 

Joensuun Katajan päävalmentaja Jukka Toijala oli tappion jäljiltä kiitollinen, mietteliäs ja pettynyt. Vaikka tappio kirveli, valmentaja osasi asettaa Katajan saavutuksen perspektiiviin.

 

– Pukuhuoneen taululla luki tänään: ”Näytetään, mitä osaamme tehdä”, ja sen teimme, Toijala latasi.

 

– Tietenkin, kun voittoon tähtää, on vaikea olla iloinen tappion hetkellä, mutta kun tätä saavutusta tarkastelee laajemmalla perspektiivillä, voin sanoa olevani todella, todella, todella ylpeä näistä herroista.

 

Ottelun voitto olisi Toijalan mukaan ollut pienestä kiinni. Valmentaja ei kuitenkaan lähtenyt spekuloimaan loppuratkaisuilla.

 

– Juhani Tamminen on todennut, että peli ei ole aina oikeudenmukainen. Kahden jatkoajan jälkeen voi aina spekuloida sillä, mitä olisi voinut tehdä, mutta se on turhaa. Parempi joukkue meni jatkoon ja lopputulosta pitää kunnioittaa, pyöritteli Toijala.

 

– Energiat olivat lopussa vähissä. Totta kai tuli mietittyä, olisinko voinut peluuttaa hieman laajempaa rotaatiota, mutta jos peli kulkee, niin toimivalla viisikolla mennään.

 

Gravelinesin päävalmentaja Christian Monschau oli vakuuttunut näkemästään.

 

– Kunnioitan suuresti suomalaista koripalloa sekä Joensuun Katajaa, joka pelaamalla selvitti tiensä joidenkin maanosan parhaiden joukkueiden kanssa EuroChallengen puolivälieriin. He olisivat aivan hyvin voineet voittaa tänään. Uskon, että suomalaisella koripallolla on edessään hyvä tulevaisuus, Monschau virkkoi.

 

Päänahat Ploiestista, Ventspilsistä, Karsiyakasta…

 

Joensuun Kataja aloitti EuroChallenge-taipaleensa kohtaamalla suurena altavastaajana Turkin liigaa pelaavan Aliaga Petkimin karsintavaiheessa. Kataja ajautui karsinta-avauksessa 17 pisteen tappioasemaan, mutta haki lopulta Petri Virtasen hurmoskorien siivittämän 12 pisteen voiton ja dominoi viikkoa myöhemmin kenttätapahtumia Turkissa.

 

Alkusarjan avausottelussa moninkertainen Romanian mestari CSU Asesoft Ploiesti romahti Joensuussa 24 pisteellä. Hävittyään kaksi seuraavaa otteluaan Kataja palasi voittokantaan nujertamalla Ploiestin toistamiseen ja hakemalla seuraavassa pelissään kyproslaisesta Keravnosista täpärimmän mahdollisen voiton, selvittäen siten jatkosarjapaikkansa riittävällä korierolla.

 

Heti jatkosarjan alkajaisiksi Kataja jysäytti pommin hakemalla Latvian suurseura Ventspilsistä kahden pisteen kotivoiton. Kolme perättäistappiota pakottivat joensuulaiset selkä seinää vasten, mutta Kataja osoitti jälleen venymiskykynsä hakemalla perättäiset kotivoitot romanialaisesta CS Gaz Metan Mediasista sekä sensaatiomaisesti Turkin liigan kärkikolmikkoon kuuluneesta Pinar Karsiyakasta.

 

EuroChallengen puolivälierissä Kataja kohtasi lopulta Ranskan liigakärki Gravelines-Dunkerquen. Ensimmäinen osaottelu päättyi Gravelinesin 29 pisteen voittoon, mutta toisessa osaottelussa Joensuussa Gravelines joutui huhkimaan kaksi jatkoaikaa ennen Final Four-paikan ratkeamista.

 

Joensuun Kataja jatkaa pelikautta 2012/13 kotoisen Korisliigan merkeissä. Kataja huilailee loppuviikon ja kohtaa ensi viikon tiistaina ”Karjalan mestaruusottelussa” Lappeenrannan NMKY:n.

 

 

Joensuun Kataja – BCM Gravelines-Dunkerque 98–102 (19–26, 50–46, 68–69, 83–83, 91–91)

Kataja: Jonte Flowers 21/5, Antti Kanervo 18/0, Johnell Smith 17/7/9 syöttöä, Petri Virtanen 15/1/3 syöttöä, Dan Coleman 13/9/4 syöttöä, Sami Lehtoranta 6/6, Vesa Mäkäläinen 5/4, Juho Nenonen 3/1, Jerald Fields 0/2, Juho Lehtoranta 0/2, Arttu Koljonen, Johannes Lasaroff.

Gravelines:
Dwight Buycks 30/6/5 syöttöä, Cyril Akpomedah 13/8/3 blokkia, Juan Edwards 11/7/8 syöttöä/3 riistoa, Ludovic Vaty 11/3.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot
 
15.11.2025 20:08 Korisliiga

Korihait palasi voittojen tielle kuuden ottelun tappioputken jälkeen – Vilpas kaatoi Seagullsin ja nousi taas sarjan kärkeen

Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.

14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

Näytä lisää vastaavia