15.10.2007 Kauhajoen Karhun Korisliiga-miehistö on täydentynyt uudella pelaajalla. Kaksi ensimmäistä liigaotteluaan hävinneen Kauhajoen tuore vahvistus on 25-vuotias ja 180-senttinen Cornelius ”Tony” Mitchell. Amerikkalaispelintekijä on ammattilaisurallaan ehtinyt pelata Ruotsin, Puolan ja Irlannin pääsarjoissa.
Tony Mitchell on Charlestonin yliopiston kasvatti. Yliopiston jälkeen Tony pelasi Ruotsissa KFUM Jämtlandissa, jossa hänen keskiarvonsa kaudella 2005-06 olivat 20,7 pistettä, 4,7 levypalloa ja 3,2 syöttöä.
Ruotsista matka jatkui Puolaan ja KS Turowin miehistöön, jossa hän toimi joukkueen kakkospelintekijänä. Viime kauden Mitchell pelasi Irlannin pääsarjassa UCD Marian Dublinin joukkueessa, jolle hän tehtaili muhkeat 26,8 pistettä ja jakoi 5,6 syöttöä ottelua kohden.
- Halusimme muuttaa joukkueen peliä nopeampaan suuntaan ja uskon, että Tony Mitchell on ratkaisu juuri tähän asiaan, kertoo päävalmentaja Greg Gibson.
- Emme ole välittömästi irtisanomassa yhtään sopimustamme, vaan katsomme 1-2 viikkoa, miten tilanteet kehittyvät. Peleissä käytämme kolmea vahvistusta, Gibson jatkaa.
Karhun seuraava kotiottelu on Joensuun Katajaa vastaan keskiviikkona (17.10.) klo 18.30.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.