26.10.2007 Kauhajoen Karhu nappasi perjantaina seurahistoriansa ensimmäisen voiton Korisliigassa. Kotkalainen KTP sai taipua kotonaan sarjanousijan edessä pistein 77–93 (38–49). Mestarisuosikkeihin kuuluva Lappeenrannan NMKY puolestaan kärsi jo kolmannen tappionsa.
Kauhajoen voittoa voinee pitää jopa koko liigan alkukauden suurimpana paukkuna. Kaikki neljä ensimmäistä otteluaan selkein lukemin hävinneillä pohjalaisilla ei pitänyt olla ennakolta juuri mitään mahdollisuuksia Kotkassa, mutta toisin kuitenkin kävi.
Karhu sinnitteli ensimmäisen kymmenminuuttisen KTP:n mukana ja alkoi sen jälkeen yllättäen repiä karkumatkaa isäntiinsä. Puoliajalle vierailija pääsi jo 11 pisteen etumatkalla.
Toisin kuin moni olisi odottanut, niin Kauhajoki pystyi myös ottelun jälkipuoliskolla puolustamaan johtoaan. KTP ei päässyt enää missään vaiheessa kahdeksaa pistettä lähemmäs. Karhu näytti voimaansa myös korin alla voittamalla kamppailun levypallot lopulta selkeästi 53–35.
Kauhajoen peli lepäsi pitkälti amerikkalaispelaajien varassa. Mario Porter (21/12), Cedric McGowan (21/11) ja Darryl Hudson (18/8) olivat yllätysvoiton pääarkkitehdit.
KTP:n paras oli Chad McClendon (21/10). Kotkalaisilta oli sivussa käsileikkaukseen joutuva Steve Smith.
Mestarisuosikkina Korisliigaan lähtenyt Lappeenrannan NMKY koki perjantaina jo kauden kolmannen tappionsa. Pirteästi sarjan avannut Tampereen Pyrintö kukisti Namikan kotonaan 77–60 (41–34).
Pelin ensimmäiset 18 minuuttia Pyynikin palloiluhallilla väännettiin äärimmäisen tasaisesti, kunnes kotijoukkue sai repäistyä pientä kaulaa ennen pitkää taukoa. Kolmannella neljänneksellä Pyrintö karkasi jo reilun kymmenen pisteen päähän eikä enää päästänyt eteläkarjalaisia vieraitaan edes lähietäisyydelle.
Pyrintö kaatoi nimivahvan Namikan pitkälti vastustajaa selkeästi paremman heittopelinsä turvin. Kotijoukkue pussitti kakkoset 64 prosentin varmuudella, kun Lappeenrannan vastaava lukema jäi 41:een. Myös kolmen pisteen heitoissa kotijoukkue oli kiistatta tarkempi.
Isäntien tehomiehinä kunnostautuivat Eric Washington (20/11) ja Damon Williams (19/14). LrNMKY:n tehokkain oli Andrian Henning (15/5).
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.
Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.
Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.
Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.