7.9.2009 Kauhajoen Karhun miesten koripallojoukkueen palaset liigakaudelle 2009/10 alkavat loksahdella paikoilleen. Sunnuntaina seura teki yksivuotisen sopimuksen sentteri Jesse Smithin kanssa.

Peräti 211-senttinen ja 120-kiloinen, 27-vuotias Smith on pelannut aiemmin ammattilaisurallaan Portugalissa ja Saksassa. Viime kaudet Smith on pelannut NBA:n kehitysliigaa noin kymmenen pisteen ja seitsemän levypallon keskiarvoilla.
Päävalmentaja Greg Gibson on tyytyväinen joukkueensa uudesta jäsenestä.
- Jesse tuo kokoa muuten pienehköön joukkueeseemme. Lisäksi hän pystyy juoksemaan kenttää hyvin ja sopinee siksi tämän kauden pelityyliimme. Voimme pelata nopeaa peliä vain, jos levypallopelimme on kunnossa ja uskon Jessen tuovan koollaan, kokemuksellaan ja urheilullisuudellaan paljon apuja levypallopealamiseen, kertoo Gibson.
Kauhajoella oli koeajalla kazakstanilaissentteri Sergei Krasavtsev, mutta viikonloppuna pelatun NMKY-turnauksen jälkeen seurajohto päätti, että Krasavtsev ei ole pelityyliltään Karhun tämän vuoden palettiin sopiva pelaaja.
Karhulla on nyt koossa kymmenen pelaajasopimusta. Joukkueessa pelaavat alkavalla kaudella Roni Leimu, Lasse Hintsala, Santeri Latvala, Eldar Skamo, Sad Niskanen, Maurice Horton, Henry Umoru, AJ Bowman, Aleksi Huuskonen ja tällä viikolla maahan saapuva Jesse Smith. Päävalmentajana jatkaa Greg Gibson apunaan Mika Rinne ja Petteri Opas. Harjoitusrinkiä täydennetään tarpeen tullen omilla junioreilla.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.
Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.
Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.