Kenya Robinson kolmantena yli 3000 levypallon rajan

19.2.2007 Jo yhdeksättä kauttaan naisten SM-sarjassa pelaava Kenya Robinson otti sunnuntain pelissä Vantaalla kymmenen levypalloa. Nykyisin Äänekosken Huimaa edustava 182-senttinen amerikkalainen ylitti samalla kolmantena pelaajana ja ensimmäisenä ulkomaalaisena kautta aikojen naisten SM-runkosarjassa 3000 levypallon rajan.

Kenya Robinson on urallaan nyt napsinut irtopalloja huomaansa yhteensä 3007. Hänen ottelukohtainen keskiarvo on kova 12,7. Sarjan levypallokuningattaruus on kirjattu Robinson nimiin kausilla 1998-99 ja 2005-06.  

Kaikkien aikojen viiden kärjen naisten SM-sarjan levypallotilastossa muodostavat Auli Nyman (4324), Lea Hakala (4104), Kenya Robinson (3007), Terhi Airas-Järventaus (2949) ja Heli Roukanoja (2710). 

Suomessa jo kaudesta 1997-98 viihtynyt Robinson on edustanut SM-tasolla lahtelaista SB-Girlsiä, BC Nokiaa, Panttereita ja Huimaa. Robinson on saavuttanut kolme Suomen mestaruutta, jonka lisäksi hän oli juhlimassa Huiman kanssa cup-mestaruutta viime vuoden lopulla. Hänet on myös valittu kahdesti vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi vuosina 1998 ja 2001. Kuluvalla kaudella Robinson palkittiin naisten SM-sarjan joulukuun pelaajana.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
30.6.2025 18:07 Naisten Korisliiga

Sarah Gates ja ToPo jatkosopimukseen

Naisten Korisliigan hopeaa keväällä voittanut joukkue saa jatkuvuutta myös ulkomaalaispelaajiinsa, kun Sarah Gates on solminut vuoden jatkosopimuksen ToPon kanssa.

30.6.2025 09:26 Naisten Korisliiga

ToPolle tärkeitä jatkosopimuksia

ToPo on solminut vuoden sopimukset kolmen jo viime kaudelta tutun pelaajan kanssa: takapelaajat Meri Damoiseaux ja Sini Luukkonen sekä sentteri Anni Mujunen jatkavat tähtipaidassa myös tulevalla kaudella.

26.6.2025 13:20 Naisten Korisliiga

Tyler McCliment-Call on Hongan naisten toinen ulkomaalaisvahvistus

Hongan naisten korisliigajoukkueen toinen amerikkalaisvahvistus saapuu Espooseen Montanan yliopistosta. 183-senttinen Tyler McCliment-Call on usean paikan pelaaja, joka vakuutti Hongan valmentajakaksikon muun muassa monipuolisilla korintekotaidoillaan. Tuleva kausi 2025-26 on 23-vuotiaalle McCliment-Callille ensimmäinen ammattilaiskausi.

25.6.2025 09:37 Naisten Korisliiga

Stephanie McBride vahvistamaan Pyrinnön naisia

Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen yhdysvaltalaisen Stephanie McBriden kanssa. 185-senttinen sentteri pelasi viime kaudella Irlannissa.

25.6.2025 08:10 Naisten Korisliiga

Laurema jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa – Lehtinen ja Lampinen uusina pelaajana mukaan

Kouvottaret on solminut yksivuotiset sopimukset 18-vuotiaan Kouvojen kasvatin Enni Laureman sekä 15-vuotiaan Kouvot-kasvatti Mette Lehtisen kanssa. Lisäksi joukkueeseen saapuu 16-vuotias HoNsU-kasvatin Lila Lampinen.

23.6.2025 10:04 Naisten Korisliiga

Ninni Salmi ja BC Nokia jatkosopimukseen - Nurminen ja Partikainen jatkavat

BC Nokian naisten joukkue on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen Ninni Salmen kanssa. Lisäksi seura solmi jatkosopimukset Anni Nurmisen ja Venla Partikaisen kanssa.

23.6.2025 09:58 Naisten Korisliiga

Tess Barnes vahvistamaan Hongan naisten joukkuetta

Amerikkalais-australialainen Tess Barnes vahvistaa Hongan naisten korisliigajoukkuetta kaudella 2025-26. 188-senttinen ja monipuolisuudellaan yliopistokentillä huomiota herättänyt Barnes aloittaa Hongassa ammattilaisuransa.

14.6.2025 11:00 Naisten Korisliiga

Suomen mestari ja Korisliigan pistetykki Erik Sajantila Hollantiin

Korisliigan kotimaisten pistetykkien kärkisijoille viime vuosina noussut ja keväällä Helsinki Seagullsin kanssa Suomen mestaruutta juhlinut Erik Sajantila, 195 cm ja 24 vuotta, on solminut ensimmäisen kotimaan ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Sajantilan uusi joukkue on hollantilainen Landstede Hammers.

13.6.2025 09:57 Naisten Korisliiga

Stella Jokela ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

19-vuotias Stella Jokela jatkaa Hongan naisten Korisliiga-joukkueessa tulevalla kaudella. Sentteriosastolla viihtyvälle 183-senttiselle Jokelalle tuleva kausi on neljäs naisten rosterissa.

13.6.2025 09:33 Naisten Korisliiga

Kouvottaret jatkaa tutussa valmennuksessa

Kouvottaret on solminut yksivuotiset valmentajasopimukset päävalmentaja Joonas Frimodigin, valmentaja Jussi Kukkosen sekä fysiikkavalmentaja Immo Hietakallion kanssa. Pelaajista Enni Luostarinen ja Helmi Lampinen tekivät jatkosopimukset.

Näytä lisää vastaavia