20.3.2015 45-vuotias Äänekosken Huiman Kenya Robinson rikkoi ensimmäisenä naisena Suomessa 100 pudouspelin rajapyykin eilisessä puolivälieräottelussa, kun Huima kukisti kotonaan Vimpelin Vedon. Samaan aikaan Kauhajoen Karhun Antti Kanervo ylitti 500 onnistuneen kolmosen rajan eilisessä kohtaamisessa Salon Vilpasta vastaan.


25-vuotias Kanervo siirtyi kaikkien aikojen kolmostilastossa sijalle 24. Kuvat: Francois Perthuis, Erkki Hautaviita.
Suomessa vuodesta 1997 asti Naisten Korisliigaa tahkonnut Robinson on edustanut urallaan SBG:tä, Panttereita, BC Nokiaa sekä viimeiset 13 kautta Äänekosken Huimaa.
Palkintokaapista Robinsonilta löytyy kolme SM-kultaa (2000, 2001, 2003), kolme hopeaa sekä kaksi pronssia. SM-mitalien lisäksi tilillä on yksi Suomen cupin voitto kaudelta 2006-2007 ja kolme Cup-hopeaa.
17,4 pisteen ja 12,5 levypallon urakeskiarvolla porskuttava Robinson on valittu neljästi Vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi sekä SM-finaalien MVP -palkinto kauden 00/01 päätteeksi.
Tällä hetkellä pudotuspelien ottelumäärässä Robinsonin takana tulevat viiden kärjessä Lea Hakala (93), Sanna Jämsen (82), Susanna Rinta ja Maiju Bland (78).
Äänekosken Huiman kasvatti Antti Kanervo siirtyi kaikkien aikojen kolmostilastossa sijalle 24, upotettuaan eilisessä Vilpas-kohtaamisessa kolme kolmosta. Kanervolla on nyt kasassa yhteensä 502 onnistunutta kolmen pisteen heittoa.
Urallaan Kouvoja, Katajaa ja Karhua edustanut Kanervo on heittänyt kaaren takaa urallaan 41,8%:n tarkkuudella.
Onnistuneiden kolmosten tilastokärkeä pitää Petri Virtanen 1161 onnistumisellaan.
Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.
Ensimmäistä kertaa Kangasalan koululaiset pääsivät osallistumaan Pirkka Street Basket -tapahtumaan
Tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimetään viisi uutta legendaa.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.
Itä-Helsingin alakoululaiset pääsivät viettämään vuoden hauskinta koulupäivää
Opetus- ja kulttuuriministeriö on myöntänyt vuoden 2026 seuratoiminnan kehittämistukea liikunta- ja urheiluseuroille – mukaan mahtuu myös noin parikymmentä koripalloseuraa eri puolilta Suomea.
Koriskausi 2025–2026 saa arvoisensa päätöksen, kun koko korisperhe kokoontuu Helsingin ytimeen lauantaina 23. toukokuuta 2026. Superlauantai tuo saman katon alle pelaajat, seuratoimijat, fanit, alumnit ja kaikki, joiden sydän sykkii suomikorikselle.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.