5.10.2013 20:15 Naisten Korisliigan kausi 2013/2014 lähti käyntiin arvoisellaan avauksella, kun Keravan Energia Teamin ja Forssan Alun avausottelu ratkesi vasta viime sekunneilla kotijoukkueen voittoon 95-93 (49-49). Voitot avauspeleissä ottivat myös Lappeenrannan Catz, Torpan Pojat sekä Turun Riento.
Rosetta Adzasu pelaa toista kauttaan Keravalla.
Forssa hallitsi peliä vielä alussa, mutta puoliajan jälkeen Kerava nosti puolustuksen intensiteettiä ja pääsi niskan päälle. Illan sankariksi nousi Keravan Rosetta Adzasu (36/4/6 syöttöä), joka ratkaisi pelin viimeisillä sekunneilla nakuttamalla kaksi peräkkäistä vapaaheittoa sisään.
- Hankala matsi meille. Ensimmäisellä neljänneksellä oltiin puolustuksessa aivan ulkona ja vastustaja pääsi tekemään 29 pinnaa meidän päähän. Siitä sitten alettiin saamaan puolustusta kuntoon, mutta romahdettiin uudestaan ja noustiin taas takaisin, Energia Teamin päävalmentaja Esa Mäki-Tulokas kommentoi.
Keravalaisten onnistujat olivat Rosetta Adzasu (36/4/6 syöttöä), Mollie Williams (28/10) sekä Rosa Pakarinen (11/4).
Alun kovimmat tehot tulivat Sanna Heleniuksen (31/4) ja Kerah Nelsonin (20/16/6 syöttöä) toimesta, mutta positiivisin yllättäjä oli Alku-debyyttinsä tehnyt 18-vuotias Elisa Runsas (16/5).
Lappeenrannassa nähtiin viime vuoden finaalien toisinto, kun Catz vei voiton Peli-Karhuista pistein 85-69 (38-26).
Kotkalaisilla ei löytynyt vastausta lappeenrantalaisten kokoylivoimaan. Pidemmät lappeenrantalaiset taistelivat jokaisesta levypallosta ja nauttivat erityisesti hyökkäyslevypallojen kautta tulevista toisista heitoista.
Catziltä tuhojaan teki tuttuun tapaan laiturikaksikko Jelena Reshetko (22/10) sekä Alexandria Anderson (19/13). Espanjasta Lappeenrantaan palannut Dionne Pounds (17/5) esitti myös vahvoja otteita.
Peli-Karhuilta Taru Tuukkanen (17/13) aloitti vahvasti ja piti joukkueensa pelissä mukana. Häntä säesti Krystal Vaughn (22/10).
Äänekoskella ulkomaalaisvahvistuksensa Ashlee Robersonin (17/8) kokoonpanoon saanut ToPo voitti Huiman 62-79 (38-45)
Ensimmäisellä neljänneksellä näytti jo siltä, että ToPo menee omia menojaan, mutta Huima onnistui kirimään. Viimeisellä neljänneksellä siskokset Vilma (18/6/5 syöttöä) sekä Vilja Kesänen (5/4/5 syöttöä) päättivät voittaa ja ratkaisivat loistavilla yhteispelillään ottelun.
Huimalta ei löytynyt taustatukea vahvistuskolmikolle Lonniya Bragg (20/14), Kenya Robinson (14/13) ja Jordan Madden (10/5).
Kesästen siskosten lisäksi Kari-Pekka Klingan suojateista onnistui Niina Laaksonen (16/8).
Laajasti materiaaliaan käyttävä Turun Riento voitti Nunnavuoren palloiluhallissa viime vuoden yllätyspronssimitalisti Tapiolan Hongan 83-70 (41-36).
Ottelu eteni tasaisesti puoliajalle saakka, mutta kokeneempi Riento otti ratkaisevan eron ripeästi kolmannella neljänneksellä juosten muutaman minuutin pätkän 8-0.
Turkulaiset tekivät pisteensä tasaisesti, mutta illan tehokkaimmaksi nousi La'Keisha Sutton (22/8).
Hongalta laituri Shanel Harrison (26/17) pelasi pirteän pelin. 17-vuotias sentterilupaus Tuuli Menna (13/8) voi olla myös tyytyväinen peliinsä.
Suomen miesten universiadimaajoukkue aloittaa tänään keskiviikkona valmistautumisensa Saksan Rein-Ruhrin alueella heinäkuun jälkipuoliskolla pelattaviin kesäuniversiadeihin. Päävalmentaja Anton Mirolybov luonnehtii tämän kesän universiadiryhmää nykyaikaista tempokoripalloa pelaavaksi sisukkaaksi joukoksi, joka hakee paikkaa kahdeksan joukosta.
Susijengin kumppani Hartwall Sport tuo kauppoihin koripallon EM-kisojen kunniaksi rajatun erän uutta urheilujuomaa. Hartwall Sport Persikka Limited Edition -juomalla halutaan tukea yhä useamman mahdollisuutta harrastaa, sillä jokaisesta myydystä pullosta lahjoitetaan 5 senttiä vähävaraisten perheiden lasten harrastustoimintaan.
Suomen 16-vuotiaiden tyttöjen ja poikien Pohjoismaiden mestaruuskisat pelataan Kisakallion Susi Training Centerissä 1.-6.7.2025. Otteluita voi saapua katsomaan paikan päälle ja ne ovat myös katsottavissa KorisTV:ltä.
Koripallokausi 2025-26 käynnistyy virallisesti 1.7.2025 ja samalla on käynnistynyt uuden kauden lisenssien myynti. Myös edustusoikeuksien siirtojen palvelu on jälleen avattu. Lisenssikauppa, rinnakkaisedustusoikeuden ostopalvelu sekä edustusoikeuden siirron palvelu ovat tarjolla sekä suomeksi että englanniksi.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Euroopan ammattilaiskentillä päättyneellä kaudella debytoinut Susijengin ison pään luottomies ja Helsingin NMKY:n kasvatti Olivier Nkamhoua, 203 cm ja 25 vuotta, on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Italian pääsarjaa (Serie A) pelaavan Pallacanestro Varesen kanssa.
Viime vuosina Saksan maajoukkueen peräsimessä historiaa tehnyt Gordon Herbert, 66, jatkaa menestysputkeaan. Herbertin valmentama Bayern München huipensi kautensa mestaruuteen päihittämällä torstai-iltana Saksan Bundesliigan viidennessä finaaliottelussa Ulmin 81–77 (48–41). Joukkueen apuvalmentajana toimi Gordon Herbertin poika Daniel Herbert.
Vimpelin Vedon yhteisö menetti reilu viikko sitten liikuntahallin tulipalossa peli- ja harjoituspaikan sekä harjoitusvälineet aina palloja myöten. Seura kerää nyt lahjoituksia tukirahastoon. Tavoite on hankkia uusia peli- ja harjoitusvälineitä ja palauttaa harjoittelu- ja peliolosuhteet mahdollisimman nopeasti.
Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.
Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.