8.5.2009 Joensuun Kataja ja Namika Lahti kohtaavat kevään 2009 Korisliigan finaaleissa. Tässä muutamia "tärppejä" lauantaina alkavaan loppuottelusarjaan liittyen.
Joensuun Kataja ja Namika Lahti kohtaavat koriksen SM-finaaleissa ensimmäistä kertaa. Aikaisemmin korkein taso on ollut keskeisissä peleissä välierät, joissa seurat ovat olleet vastakkain kolmasti. Lahti on vienyt niistä kaksi, 2007 voitoin 3-2 ja 2002 voitoin 3-1. Kataja kuittasi keväällä 2006 voitoin 3-1.
Lahti on loppuotteluissa nyt kuudennen kerran. Ainoan mestaruutensa se otti vuonna 2000 lyötyään ToPon 3-2. Namika on joutunut kuitenkin taipumaan finaalissa neljästi: 2007 Hongalle 0-3, 2004 Kouvoille 1-3, 2002 Hongalle 2-3 ja 1996 ToPolle 1-3. Finaaliottelujen voittosuhde Lahdella on 33,3% (7-14).
Kataja pelaa nyt kolmatta loppuottelukevättään. Se hävisi finaalinsa 2006 LrNMKY:lle 2-3 ja 2003 Hongalle 1-3. Loppuottelujen voittosuhde Katajalla on niin ikään 33,3% (3-9).
Runkosarjan Kataja on voittanut neljä kertaa, Lahti kerran.
SM-loppuotteluissa siirryttiin paras viidestä -systeemiin vuonna 1976. Sen jälkeen mestaruus on voitettu suoraan kolmessa pelissä 9 kertaa. 3-1-voitoilla on mestaruus ratkennut 11 kertaa ja 3-2-voitoilla 13 kertaa.
Suoraan kolmessa pelissä mestaruuden ovat vieneet ToPo kolmasti, Honka ja HNMKY kumpikin kahdesti sekä KTP ja LrNMKY kumpikin kerran.
Finaaleissa ei ole koskaan noustu 0-2-tappiotilanteesta mestariksi.
Finaalien kaikkien aikojen suurin koriero yhdessä pelissä on 44 pistettä, kun Playboys voitti vieraskentällä Turun NMKY:n keväällä 1974 luvuin 139-95.
Vähiten pisteitä 24 sekunnin aikana finaalipelissä on tehnyt Honka, 57 pistettä, hävitessään Katajalle 2003 luvuin 57-88.
Lahden vuoden 2000 mestarijoukkueesta on nykyjoukkueessa mukana vielä Teemu Laine. Laine oli aloitusviisikon mies jokaisessa kevään '00 pudotuspeliottelussa, jolloin hän teki keskimäärin 9,3 pistettä ottelua kohden.
Kataja ja Lahti kohtasivat pelikauden 2008/2009 runkosarjassa neljä kertaa. Lahti vei ensimmäisen joukkueiden välisen ottelun kotonaan 88-81, mutta Kataja voitti kolme seuraavaa (118-76, 107-96, 101-70).
Maaliskuun alussa Lahden kokoonpanoon liittynyt Jason Conley ei ole vielä kertaakaan pelannut Joensuun Katajaa vastaan. Conley on pudotuspeleissä yltänyt 17,3 pisteen, 8,3 levypallon, 2,3 syötön ja 1,4 riiston ottelukeskiarvoihin.
Conleyn ohessa Lahden tehokkaimmat pelaajat pudotuspeleissä ovat olleet Ray Nixon (17,6 pistettä/3,4 levypalloa/1,3 syöttöä/1 torjunta/ottelu), Kurtis Rice (11,9/4,0/1 syöttö/ottelu) sekä Vesa Mäkäläinen (11,9/8,7/1,4 syöttöä/1,6 riistoa/1,4 torjuntaa/ottelu)
Joensuun Katajan tehomiehet pudotuspeleissä ovat olleet Larry Blair (20,7/3,6/3,1 syöttöä/2,1 riistoa/ottelu), Jeremiah Wood (13,0/12,3/2,1 syöttöä/2,1 riistoa/ottelu), Quinnel Brown (13,7/5,6/1 torjunta/ottelu), Petri Virtanen (11,4/3,9/3,1 syöttöä/1 riisto/ottelu) sekä Sami Lehtoranta (14,9/4,7/1 torjunta/ottelu).
Finaalisarjassa kohtaavista pelaajista ovat Suomen mestaruutta aikaisemmin juhlineet Joensuun Katajasta Anssi Kinnaslampi (Kouvot 2004), Turo Sonkajärvi (LrNMKY 2005) sekä Juho Nenonen (Honka 2007 ja 2008). Lahtelaisista ainoa mestaruuteen yltänyt pelaaja on Teemu Laine (Namika Lahti 2000).
Tapiolan Hongan Korisliiga-miehistö valmistautuu kovaa vauhtia kauteen 2026–2027 ja on tehnyt jatkosopimuksen seuran kasvatin Veeti Ulanderin kanssa.
Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.
Takamies Valtteri Mervola on tehnyt ensi kautta kattavan jatkosopimuksen Pyrinnön kanssa. Sopimus sisältää option kaudesta 2027–2028.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut jälleen ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää jo kuudennen tuotantokauden paras jakso.