1.3.2015 Joensuun Kataja kipusi Korisliigan kärkijoukkoon, kun se haki sunnuntaina Lapuan Korikobrista voiton pisteen erolla 81-80 (45-33). Joensuulaisten sankariksi nousi 30 pistettä ja 12 levypalloa kerännyt Tom Knight, joka nosti voittokorin kolme sekuntia ennen loppua.

Tom Knightin hirmupeli johdatti Katajan voittoon Lapualla. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Kataja nousi voitollaan tasapisteisiin Kouvojen ja Bisonsin kanssa sarjataulukon sijoille 3-5.
Kataja johti peliä lähes koko ajan, mutta Korikobrat nousi pisteellä ohi vajaat puoli minuuttia ennen loppua. Knight kuitenkin ratkaisi ottelun nostamalla voittokorin viimeisillä hetkillä.
- Vastustaja lisäsi pelin aikana fyysisyyttä ja pystyimme vastaamaan siihen hyvin. Lisäksi Knightin henkilökohtainen panos oli ratkaiseva pala voittoomme, korosti Katajan valmentaja Pekka Salminen.
Knightin huippuiltaa säesti Ken Horton, joka mätti 23 pistettä. Isäntien tehokkain oli Paul Carter 22 pisteellä.
(STT – Basket.fi)
Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.