6.6.2018 22:59 Lapuan Kobrien Korisliiga-joukkueen kotimaiseen kivinyrkkiin kuuluvat Kobrien omat kasvatit Jussi Turja, 28, ja Panu Peltokangas, 25, jatkavat Lapualla. Turja ja Peltokangas ovat Kobrien ensimmäiset sopimuspelaajat kaudelle 2018-19.
Jussi Turja jatkaa Lapuan Kobrien takalinjoilla kaudella 2018-19. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga.
Yksivuotisen sopimuksen Kobrien kanssa sorvanneelle 194-senttiselle Jussi Turjalle tuleva kausi on jo seitsemäs Lapualla Korisliiga-tasolla.
Viime kausi oli loukkaantumisista toipuneelle Turjalle Korisliiga-uran tehokkain, kun tilastoriviksi muodostui 9,6 pistettä, 2,0 levypallo ja 1,5 syöttöä per ottelu keskimäärin 28 minuutin peliajalla.
- Pitkästä aikaa ensimmäinen kausi, kun pystyin pelaamaan melkein täysillä tehoilla. Vielä oli ehkä pientä varovaisuutta, mutta nyt on hyvä tilanne, kun pääsin aloittamaan uuden kauden treenit terveenä. Nälkä on kova tulevalle kaudelle katsoa tosissaan, mihin rahkeet riittävät, Turja kommentoi Kobrien pelaajauutisessa.
Turja valittiin Kobrien ensimmäisellä liigakaudella 2012-13 Korisliigan vuoden tulokkaaksi. Turja on pelannut myös 36 nuorten maaottelua.
201-senttinen ja satakiloinen Panu Peltokangas jatkaa myös Kobrien mustapaidassa ensi kauden kattavalla sopimuksella. Viime kaudella Peltokangas pelasi 17 minuuttia per peli 3,8 pisteen, 2,8 levypallon ja 1,0 syötön ottelukeskiarvoilla.
- Viime kausi oli vähän vaikea, kun valmentajallamme oli omat ongelmansa eikä itsellänikään ollut aivan helpoin vuosi. Hienoa, että Lars (Ekström) ja Ville (Turja) jatkavat valmennuskaksikkona myös tulevalla kaudella, kommentoi Peltokangas.
Kobrat uutisoi lisää pelaajasopimuksia torstaina.
Tampereen Pyrintö otti äärimmäisen tärkeän voiton pudotuspelihaaveidensa kannalta. Ylemmässä jatkosarjassa Salon Vilpas varmisti kotietunsa.
Kaudella 2024–2025 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun valinta on Helsinki Seagullsin Kalib Boone.
Miesten Korisliigan neljässä ottelussa pisteitä jaettiin Kouvoille, Kataja Basketille, Helsinki Seagullsille ja Salon Vilppaalle.
BC Nokian playoff-paikka näyttää entistä todennäköisemmältä. Tänään joukkue kaatoi Kobrat roimalla piste-erolla.
Monitoimijatalo Wintterin avajaiset päättyivät kovasta yrityksestä huolimatta isäntien tappioon. Miesten Korisliigassa pelattiin kolme ylemmän ja yksi alemman jatkosarjan ottelu.
Korisliigan kaksi pirkanmaalaisjoukkuetta ovat kumpikin kiinni viimeisissä playoff-paikoissa, vaikka toinen joutui tänään tyytymään tappioon.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa loistivat tänään maajoukkueesta palanneet pelaajat. Alemmassa jatkosarjassa ratkottiin pudotuspelipaikkojen kohtaloa.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Helsinki Seagulls ja Kataja Basket voittivat omat ottelunsa, kun taas alemmassa KTP-Basket pesi Tapiolan Hongan revanssikohtaamisessa.
Hurjassa vireessä alemmassa jatkosarjassa ollut KTP-Basket dominoi levyjä ja vei yhden jaksoista peräti 20 pisteellä.
Perjantai-iltana Espoo Metro Areenassa kiehuu, kun Susijengi kohtaa EM-karsintojen päätösottelussaan Euroopan rankingin #1 joukkue Serbian yli 5500 katsojan edessä. Perjantaina nähdään kentällä myös yksi susidebyytti, kun viime kaudet Korihaiden korinalustoja dominoinut Sipoon Hukkabasketin kasvatti Mikael Aalto, 208 cm ja 30 vuotta, juoksee parketille koko uransa ensimmäisessä maaottelussa.