22.7.2014 Kouvolan Kouvoissa nähdään ensi kaudella kaksi jo Korisliigasta tuttua ulkomaalaisvahvistusta, kun Jonathan Jones, 35, ja Jason Conley, 33, liittyvät joukkueen rivistöön. Ulkomaalaisvahvistusten lisäksi Kouvot on solminut jatkosopimuksen Jere Luoman, 21, kanssa.

211-senttinen Jones edusti kaudella 2005/2006 Namika Lahtea Korisliigassa ollen sarjan kärki sekä torjunnoissa että levypalloissa.
- Jones on kokenut pelaaja sekä melko takuuvarma tupla-tupla-kone. Hän on erinomainen levypallopelaaja, pystyy heittämään myös keskimatkoilta ja pelaamaan 1-1-tilanteensa selkä korille päin, päävalmentaja Jyri Lehtonen kertoo Kouvojen tiedotteessa.
Conley taas on pelannut jo ennestään kolme kautta Korisliigassa edustaen Namika Lahtea, Joensuun Katajaa ja Lappeenrannan NMKY:tä. 196-senttiselta Conleyltä löytyy palkintokaapista SM-kulta Lahdesta kaudella 2008/2009 sekä Cup-voitto ja SM-hopea Katajasta kaudelta 2010/2011.
- Jason on monipuolinen takamies/laituri, joka pystyy pelaamaan neljää eri pelipaikkaa ja hän on lisäksi erinomainen levypallopelaaja. Hän sopii hyvin nopeatempoiseen peliin ja tarvitsee, sekä tulee saamaan, vapauksia pelin sisällä toteuttaakseen itseään.
Laukaan Urheilijat -kasvatti Luoma teki viime kaudella Kouvoille 1,8 pistettä ja 0,7 levypalloa ottelua kohden.
Lisäksi Kouvoilla on pelaajasopimukset kaudelle 2014/2015 Ville Kauniston, Daniel Dolencin, Alexander Madsenin, Tuomas Hirvosen, Juuso Kauppisen ja Tobias Reinholdtin kanssa.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.