Kolmen niukan kotivoiton keskiviikko: Seagulls, Kouvot ja Kobrat juhlivat

4.12.2019 21:13 Jokaisella paikkakunnalla todistettiin melkoista trilleriä. Lapualla kotijoukkue nousi voittoon ilman päävalmentajaansa.

David Gonzalvez kasasi Kouvoille 21 pistettä. Kuva: Matti O. Koskinen

Kouvolan Kouvot kaatoi Lahti Basketballin jatkoajan jälkeen niukasti 84–83, 71–71 (27–36).

Jo varsinaisen peliajan loppuhetket tarjosivat melkoista viihdettä, kun LaBan DeVante Wallace (33/5/3s) nosti joukkueensa kahden pisteen johtoon vain sekunti ennen päätössummeria. Kouvojen Severi Kaukiainen (4/7/2s) kuitenkin tasoitti vielä haastetulla hyppyheitollaan.

Jatkoaika jatkui yhtä tasaisena. Lahti Basketball menetti johtonsa, kun Kouvojen Silas Melson (22/3/5s) upotti kylmähermoisen kolmosen vain kolme sekuntia ennen jatkoajan loppua. Lahtelaisten Jerry Evans Jr. (15/10) sai vielä toisessa kenttäpäädyssä heiton aikaan, mutta pallo pyöri kuin pyörikin korirenkaasta ohi.

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

– Aika kolikonheittoahan se oli tuossa lopussa. Laitoimme kaksi aika kovaa heittoa tupaan, ensin varsinaisen peliajan lopussa ja toisen tuossa jatkoajalla. Sen enempää en osaa ottelua tässä vaiheessa analysoida, Kouvojen päävalmentaja Tuomas Oja huokaisi Elisa Viihteen haastattelussa.

Tasaisessa ottelussa molemmilla joukkueilla oli vahvat hetkensä. Kouvojen Duke Shelton (21/13/3s) ja Derrick Barden (12/15/3s) kasasivat komeat tupla-tuplat. Lahti Basketballin kapteeni Vesa Mäkäläinen (10/5/6s) urakoi parketilla yli 40 minuuttia.

– Sanoisin, että tämä oli runien (pisteputkien) ottelu. Lahti karkasi ensimmäisellä puoliajalla, kolmas neljännes taas oli selkeästi meidän heiniä. He taas aloittivat neljännen jakson tyyliin 9–0-putkella. Molemmat upottivat kovia heittoja, David Gonzalvez (21/1/3s) kertoi.

– Olimme tänään lopulta onnekkaita, kun voitimme. Meillä on vielä paljon tekemistä ja kehittymisen varaa, Gonzalvez linjasi.

Kouvojen kausi jatkuu jo itsenäisyyspäivänä Lapualla. LaBan seuraava koitos on lauantaina Uudessakaupungissa.

Ottelutilasto

Seagulls ei kotikentällään taivu

Helsinki Seagulls piti kotiparkettinsa koskemattomana kaatamalla hallitsevan mestarin Kauhajoen Karhu Basketin lukemin 72–66 (34–33). Seagullsille kotivoitto oli nyt kahdeksas yhtä monesta ottelusta.

Kahden kärkijoukkueen kohtaaminen oli molempien puolustustyöskentelyn näytöstä. Molempien joukkueiden heittoprosentit jäivät pelitilanteissa alle 40:n.

– Olen tyytyväinen myös meidän puolustukseemme. Tiedettiin alussa, että tästä tulee tiukka ja vähäkorinen ottelu, Seagullsin päävalmentaja Jussi Laakso alleviivasi.

Myös Karhu Basketin käskyttäjä Janne Koskimies oli pääosin tyytyväinen joukkueensa peli-ilmeeseen.

– Kova peli, missä oli paljon tapahtumia. Olen tyytyväinen meidän peliimme tänään. Saatiin Gullsin hyökkäys ottamaan vaikeita ratkaisuja. Vastuja puolusti hyvin ja ansaitsi voiton.

Seagullsin paras pelaaja oli vauhdikas takapelaaja Trae Bell-Haynes (23/6/4s). Myös Elijah Stewart (16/12/4s) esiintyi erinomaisesti.

– Tehtiin hyvää työtä puolustuksellisesti, emmekä antaneet helppoja koreja. Tänään oli hyvä päivä, Bell-Haynes totesi.

Karhu Basketin tasaisesta massasta Okko Järvi (12/6) ja Juan Davis Jr. (12/9) ylsivät 12 pisteeseen.

Karhu Basketille ottelun alla huonoja uutisia toi väsymättömän sisäpelaaja Evan Yatesin lähtö Kauhajoelta. Aloite sopimuksen purkamiseen tuli pelaajalta. Yates suuntaa seuraavaksi Japaniin. Evan Yates ehti pelata Korisliigassa 17 ottelussa. Pisteitä syntyi 11,8 pistettä ottelua kohden ja levypalloja hän poimi 9,2 per ottelu. Levypallolukema oikeuttaa Korisliigan levypallotilastossa sijalle neljä.

– Yatesin agentti lähestyi meitä ja kertoi mahdollisuudesta pelata Japanissa, Koskimies kertasi tilannetta. 

– Pelaaja koki, että tämä siirto poikii uusia mahdollisuuksia hänelle tulevaisuudessakin. Emme halunneet estää siirtoa ja pitää miestä väkisin täällä. Tämä ratkaisu oli myös taloudellisesti hyvä seuralle.

Seagullsin kausi jatkuu vasta 13. joulukuuta Nokialla. Karhu Basket saa 12. joulukuuta vieraita Joensuusta.

Ottelutilasto

Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.

 

Kobrat nousi voittoon ilman valmentajaa

Lapuan Kobrat tarjosi kotiyleisölleen melkoisen näytöksen, kun lapualaisjoukkue nousi 17 pisteen takamatkalta voittoon Tampereen Pyrinnön kustannuksella 97–92 (38–50).

Kobrien suorituksen arvoa nosti vieläpä se, että päävalmentaja Ville Turja lensi kahden teknisen virheen myötä ulos jo toisella neljänneksellä. Näin Kobrien kapteeni Lauri Toivonen (9/3) otti vastuuta joukkueen valmennuksesta.

­– Yleensä pelaajat pelaavat ja valmentajat valmentavat. Ei ole valmennuksesta kovasti kokemusta. Ihan hyvin se meni, Toivonen kertasi erikoista käännettä.

– Katsoin enemmän peluutusta, että minuutit jakautuivat tasaisesti. Antto (Nikkarinen) taas kertoi, miten hyökkäyksiä toteutetaan. Myös Jussi (Turja) ja Juho (Lehtoranta) antoivat apua.

Kobrat halusi näyttää sydäntään päävalmentajalleen ja kotiyleisölleen. Siinä joukkue myös onnistui erinomaisesti. Toisen puoliajan Kobrat voitti 17 pisteellä. Voitto oli Kobrien kauden viides.

– Kaikki puhalsivat nyt yhteen hiileen. Se tuotti tulosta. Teimme kentällä yhdessä asioita molemmissa päädyissä, Toivonen kiitteli.

Kobrien tehopelaajina kunnostautuivat Jordan Capps (26/6) ja Reggie Keely (21/9/5s). Pyrinnön paras keskiviikkoillassa oli BJ Raymond (29/11/5s).

– Onnittelut Kobrille. Ensimmäinen puoliaika oli meidän hallussa. Toiselle puoliajalle linjasin ainoastaan, että pitää olla valmiina pelaamaan voitosta. Vaikka siellä oli valmentaja poissa, niin tiesin, että Toivonen ja kumppanit voivat tämän vielä voittaa. Niinhän siinä kävi, että Kobrat vei kolmannen jakson 29–12. Kovaa oppia meille ja täysin ansaittu voitto Kobrille, Pyrinnön käskyttäjä Sami Toiviainen myönsi.

Kobrien kausi jatkuu perjantaina kotiottelulla Kouvoja vastaan. Pyrintö pelaa lauantaina Pyynikillä KTP:tä vastaan.

Ottelutilasto

 
3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

Näytä lisää vastaavia