Koposen Himki astuu torstaina Tel Avivin hiidenpataan

13.3.2013 Viisinkertainen Euroliigan mestari ja 50-kertainen Israelin mestari Maccabi Tel Aviv on tunnettu joukkueena, joka harvemmin häviää kotikentällään, lähes 12 000 katsojaa vetävällä Nokia Arenalla. Torstaina Euroliigassa onkin pudotuspelien makua, kun Euroliigan jatkolohkon F:n viimeisistä pudotuspelipaikoista tasaväkisesti kamppailevat Maccabi ja Petteri Koposen BC Himki taittavat peistä.

Euroliigan jatkosarjassa on torstaina ratkaisun makua, kun Petsku Koposen Himki kohtaa Nokia Arenalla Maccabi Tel Avivin.

Koposta vastaan Maccabin takakentällä asettuu Namika Lahdessakin pelannut Ricky Hickman. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Kun Euroliigan jatkosarjaa on pelaamatta enää neljä kierrosta, tiivistyy tunnelma jatkolohko F:ssa entisestään.

 

Yhdeksän voittoa kymmenestä pelaamastaan ottelusta hakenut FC Barcelona on jo sinettiä vaille varmistanut jatkopaikkansa, kun taas seitsemän voiton Montepaschi Siena on viime viikon Himki-tappiostaan huolimatta vahvasti ehdolla toiseksi jatkoonmenijäksi.

 

Kolmannesta ja neljännestä puolivälieräpaikasta kamppailevatkin veren maku suussa paitsi kuuden voiton BC Himki, myös Himkin kanssa tasapisteissä viihtyvä hallitseva Euroopan mestari Olympiakos Pireus sekä viisi voittoa hakeneet Maccabi Tel Aviv ja Caja Laboral Vitoria.

 

Torstain ottelu onkin Maccabi Tel Aviville elämän ja kuoleman peli. Tappio kotikentällä Himkiä vastaan merkitsisi, että israelilaisten olisi jatkoon edetäkseen onnistuttava hakemaan vierasvoitto joko Barcelonasta tai Pireuksesta.

 

Himkin suorituspaineet puolestaan hälvenisivät hivenen voiton myötä, sillä seuraavat kaksi Euroliigan otteluaan venäläiset pelaavat kotikentällään, missä he ovat hävinneet vain kerran.

 

Koponen ensi kertaa Nokia Arenalle

 

Himki ja Maccabi kohtasivat edellisen kerran Moskovan liepeillä tammikuussa ottelussa, joka päättyi Himkin mykistävään 88–67-voittoon. Petteri Koponen takoi ottelussa Euroliigan ennätyksensä, 16 pistettä.

 

Maccabi on ollut historiallisesti kotikentällään eräs Euroopan ylivoimaisesti parhaista joukkueista, mutta Euroliigan jatkosarja ei ole mennyt aivan suunnitelmien mukaan. Viidestä pelaamastaan jatkosarjan kotiottelusta Maccabi on voittanut vain kaksi.

 

Pystyäkseen haastamaan Himkin on Maccabin saatava hyökkäyspäässä ratkaisuja vahvalta amerikkalaistrioltaan, johon kuuluvat pitkään eurokentillä viihtynyt Devin Smith (196 cm/29 v), Puolan maajoukkuettakin vahvistanut David Logan (184/30) sekä Korisliigan Namika Lahdesta tuttu pistelinko Ricky Hickman (189/27).

 

Amerikkalaisosastonsa heittohurmosta odotellessaan on Maccabin vastaavasti löydettävä korin alla vastaus Himkin ylivoimalle. Paul Davis, Kresimir Loncar ja kumppanit ovat muodostaneet erään Euroopan parhaista korinalusjaostoista, kun taas Maccabi on Israelin maajoukkueratsu Lior Eliyahun (207/27) ja kroaattisentteri Darko Planinicin (211/22) läsnäolosta huolimatta selvästi köykäisempi tällä osastolla.

 

– Olen kuullut monia tarinoita siitä, kuinka upea tunnelma Nokia Arenalla on, ja kuinka vaikea siellä on voittaa, Koponen maalailee Euroleague.net-verkkosivuston blogissaan.

 

– Voitimme edellisen ottelun 21 pisteellä, mutta torstain ottelu tulee olemaan aivan eri haaste. Meidän on alusta alkaen vältettävä virheitä ja varmistettava, ettei Maccabi löydä rytmiään ja itseluottamustaan.

 

Pidä silmällä

 

Petteri Koponen, Himki: Koponen koki kovia runsas viikko sitten saamalla ensiksi harjoituksissa kahdeksan tikin ja murtuneen hampaan arvoisen iskun suuhunsa ja heti seuraavassa ottelussa puujalan Lietuvos Rytas Vilnaa vastaan. Maanantaina Koponen osoitti kuitenkin toipuneensa kolhuistaan viimeisteltyään 16 pisteen, seitsemän levypallon ja kuuden syötön saldon ukrainalaisen Azvomashin vieraana. Edellisessä ottelussaan Maccabia vastaan Koponen taituroi kauden piste-ennätyksensä.

Ricky Hickman, Maccabi: Siirtymät Korisliigasta Euroliigaan ovat olleet kaiken kaikkiaan harvinaisia, ja Hickmanin polku Namika Lahdesta Italian LegaDuen ja Serie A:n kautta nelinkertaiseen Euroopan mestariin on ollut häkellyttävä. Liukasliikkeinen pallotaituri on kehittänyt tasaisesti arsenaaliaan Suomen kausiensa jälkeen ja on vienyt nimiinsä jopa yhden Euroliigan viikon MVP:n pystin tällä kaudella.

 

Euroliigaa: Maccabi Electra Tel Aviv – BC Himki torstaina 14. maaliskuuta klo 21:45 Suomen aikaa.

 


 

 
11.3.2026 11:01 Valmentajat

Mika Haakanan ja Petri Jaakkolan Shanxi Flame juhli Kiinan cupin mestaruutta

Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.

10.3.2026 07:17 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn Euroliigan välieriin

Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.

9.3.2026 10:09 NCAA

Albina Syla loisti, kun Rhode Island voitti konferenssimestaruuden – Elina Aarnisalon ja Elsa Lemmilän yliopistot jäivät välieriin

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.

9.3.2026 09:32 NCAA

Emil Skyttä juhli konferenssimestaruutta – Viljami Vartiainen sai Big Sky -konferenssin kunniamaininnan

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).

4.3.2026 10:58 NCAA

Elina Aarnisalo 22 pistettä Dukea vastaan – Elsa Lemmilä valittiin Big Ten -konferenssin puolustusjoukkueeseen

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.

4.3.2026 10:22 NCAA

NCAA:n March Madness lähestyy – Vartiainen, Yalaho ja Suutela kaksinumeroisille pistelukemille

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.

2.3.2026 16:37 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille tupla-tupla Euroliigassa – Anniina Äijäselle Italiassa

Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.

27.2.2026 17:20 Suomalaiset ulkomailla

Roosa Lehtoranta jahtaa Saksan cupin voittoa – ”Lähdemme puolustamaan mestaruutta”

Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.

23.2.2026 23:54 Suomalaiset ulkomailla

Lassi Nikkarinen löysi yhteisen sävelen uudessa seurassa – ”Pääsin heti hyvin mukaan”

Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.

23.2.2026 11:05 NCAA

Viljami Vartiainen upotti 25 pistettä 7 kolmosella – Olavi Suutelalle NCAA-uran ensimmäinen tupla-tupla

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.

Näytä lisää vastaavia