2.5.2011 Keravan Kori-80 ry ja Jukka Mantere, 61, ovat solmineet monimuotoisen valmennussopimuksen. Mantere toimii tulevalla kaudella sekä naisten SM-sarjajoukkueen että B-tyttöjen päävalmentajana, jonka lisäksi hänen toimenkuvansa sisältää juniorivalmennuspäällikön tehtävät ja Keravan lukion koripallolinjan aamuvalmennuksen.
Maajoukkue- ja seuravalmennuksen konkari Jukka Mantere on Keravan Kori-80:n uusi naisten SM-sarjajoukkueen päävalmentaja ja seuran juniorivalmennuspäällikkö. Kuva: Tomi Kaminen.
Jukka Mantereen kanssa tehty sopimus on Kori-80:n historian ensimmäinen päätoiminen työsopimus. Mantere siirtyy Keravalle Lappeenrannan NMKY:n juniorivalmennuspäällikön tehtävistä.
Suomalaisessa koripalloilussa Jukka Mantere on vaikuttanut ensin pelaajana ja vuodesta 1973 alkaen valmentajana. Hän on suorittanut yleisen A-valmentajatutkinnon, koripallon HKVT -tutkinnon sekä Haaga Instituutin ammattivalmentajatutkinnon. Koripallovalmennus on ollut hänen ammattinsa vuodesta 2001.
Suomen Koripalloliiton alaisuudessa Jukka Mantere on toiminut neljällä vuosikymmenellä. Hän on kahdesti ollut mukana viemässä maajoukkuetta EM-kisoihin sekä valmentanut kahdesti Suomen joukkuetta universiadeissa.
Seurajoukkueissa Mantere on työskennellyt SM- ja I divisioonatasolla pää- ja apuvalmentajana aina vuodesta 1975 lähtien. Miesten puolella Mantereen joukkueita ovat olleet HNMKY, Tarmo, Korihait, Lahden NMKY, Lappeenrannan NMKY ja naisten puolella Pussihukat, HNMKY, SBG sekä Catz. Kotimaan lisäksi Mantere on valmentanut Tanskassa Skjold Stevnsgade -seurassa sekä miesten että naisten edustusjoukkueita.
Mantere toimii edelleen kouluttajana kansainvälisillä koripalloleireillä. Alkavana kesänä hän matkaa Italiaa ja Sveitsiin.
- Tällä sopimuksella valitsimme tietoisesti suunnan kehittymiselle, minkä myötä haluamme jatkossa olla entistä vahvemmin laadukasta ja kattavaa juniorityötä tekevä koripalloseura, kuvaili puheenjohtaja Jarkko Rönnholm sopimuksen syntymisen jälkeisiä tunnelmia
- Tämä on kiehtova kokonaispaketti, kommentoi puolestaan Jukka Mantere mahdollisuudestaan päästä kehittämään seuraa ja sen toimintaedellytyksiä.
Naisten Korisliigassa toinen välieräjoukkue on selvillä, kun Honka kaatoi Pyrinnön kolmannen kerran.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa voitti HBA:n kolmannen kerran. ToPo:lla ja Kouvottaret voivat ratkaista ottelusarjansa maanantaina.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Neljäskin puolivälieräsarja käynnistyi keskiviikkona. Tapiolan Honka piti kotonaan Pyrinnön aisoissa ja vei ottelun 91-56.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät. BC Nokia, EBT ja PeKa nappasivat ensimmäiset kiinnitykset välieräpaikkoihin.
Viime keväänä Suomen mestaruuden kasvattajaseuransa Torpan Poikien riveissä voittanut Taru Tuukkanen, 47, ilmoitti naisten Korisliigan pudotuspelien kynnyksellä, että kulunut kausi jää hänen viimeisekseen pelaajana.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tänään tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oman sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä PeKa, HBA, Kouvottaret ja EBT.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat kolmen otteluparin voimin tiistaina 25.3. Pyrintö ja Honka aloittavat oma sarjansa keskiviikkona 26.3. Esittelyssä ToPo, BC Nokia, Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigan helmikuun kuukauden pelaaja on ottanut isoja kehitysaskeleita Kouvottarien riveissä. Tälläkin kaudella otteet ovat parantuneet kauden edetessä ja seuraavaksi Stone johdattaa joukkueen puolivälieräsarjaan EBT:tä vastaan.