Kori-80 laajaan valmennussopimukseen Jukka Mantereen kanssa

2.5.2011 Keravan Kori-80 ry ja Jukka Mantere, 61, ovat solmineet monimuotoisen valmennussopimuksen. Mantere toimii tulevalla kaudella sekä naisten SM-sarjajoukkueen että B-tyttöjen päävalmentajana, jonka lisäksi hänen toimenkuvansa sisältää juniorivalmennuspäällikön tehtävät ja Keravan lukion koripallolinjan aamuvalmennuksen.

Maajoukkue- ja seuravalmennuksen konkari Jukka Mantere on Keravan Kori-80:n uusi naisten SM-sarjajoukkueen päävalmentaja ja seuran juniorivalmennuspäällikkö. Kuva: Tomi Kaminen.

Jukka Mantereen kanssa tehty sopimus on Kori-80:n historian ensimmäinen päätoiminen työsopimus. Mantere siirtyy Keravalle Lappeenrannan NMKY:n juniorivalmennuspäällikön tehtävistä.

Suomalaisessa koripalloilussa Jukka Mantere on vaikuttanut ensin pelaajana ja vuodesta 1973 alkaen valmentajana. Hän on suorittanut yleisen A-valmentajatutkinnon, koripallon HKVT -tutkinnon sekä Haaga Instituutin ammattivalmentajatutkinnon. Koripallovalmennus on ollut hänen ammattinsa vuodesta 2001.

Suomen Koripalloliiton alaisuudessa Jukka Mantere on toiminut neljällä vuosikymmenellä. Hän on kahdesti ollut mukana viemässä maajoukkuetta EM-kisoihin sekä valmentanut kahdesti Suomen joukkuetta universiadeissa.

Seurajoukkueissa Mantere on työskennellyt SM- ja I divisioonatasolla pää- ja apuvalmentajana aina vuodesta 1975 lähtien. Miesten puolella Mantereen joukkueita ovat olleet HNMKY, Tarmo, Korihait, Lahden NMKY, Lappeenrannan NMKY ja naisten puolella Pussihukat, HNMKY, SBG sekä Catz. Kotimaan lisäksi Mantere on valmentanut Tanskassa Skjold Stevnsgade -seurassa sekä miesten että naisten edustusjoukkueita.

Mantere toimii edelleen kouluttajana kansainvälisillä koripalloleireillä. Alkavana kesänä hän matkaa Italiaa ja Sveitsiin.

- Tällä sopimuksella valitsimme tietoisesti suunnan kehittymiselle, minkä myötä haluamme jatkossa olla entistä vahvemmin laadukasta ja kattavaa juniorityötä tekevä koripalloseura, kuvaili puheenjohtaja Jarkko Rönnholm sopimuksen syntymisen jälkeisiä tunnelmia

- Tämä on kiehtova kokonaispaketti, kommentoi puolestaan Jukka Mantere mahdollisuudestaan päästä kehittämään seuraa ja sen toimintaedellytyksiä. 

 
6.12.2025 17:36 Naisten Korisliiga

ViVe nousi Jeanae Terryn johdolla voittoon Kotkassa - EBT:lle kauden toinen derbyvoitto

Naisten Korisliigassa pelattiin itsenäisyyspäivänä kaksi ottelua. Sarjan kärkitaistelu tasoittui entisestään, kun ViVe ja EBT nappasivat sarjapisteet.

5.12.2025 20:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö nousi kärkeen

Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu. Siinä Tampereen Pyrintö haki vieraspisteet HBA-Märskyltä 76-69.

5.12.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Annika Aarrejoki on naisten Korisliigan marraskuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Marraskuun parhaaksi on valittu Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

29.11.2025 20:00 Naisten Korisliiga

ViVe katkaisi EBT:n voittoputken - Pyrinnölle revanssi Peli-Karhuista

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Voittoihin ylsivät ViVe, Pyrintö sekä HBA-Märsky.

26.11.2025 21:20 Naisten Korisliiga

PeKa vei kärkikamppailun - ToPo:lle kauden toinen voitto

Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, ToPo, EBT ja ViVe.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

24.11.2025 14:45 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaaja Nicole Ogun: ‘’Jenkeissä pelaaminen on ollut unelmani jo pienestä asti’’

Naisten Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajan Nicole Ogunin syksyyn on mahtunut paljon. Hän debytoi Susiladiesin paidassa, ja lisäksi ensi kauden pelipaikka on tiedossa.

23.11.2025 19:58 Naisten Korisliiga

HBA vahvan puolustuspelin siivittämänä vierasvoittoon

Sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky haki vieraspisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 81-58.

22.11.2025 19:15 Naisten Korisliiga

ViVe takaisin voittokantaan

Päivän ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Vimpelin Veto otti kotikentällään voiton ToPo:sta. Ottelu päättyi Vedon hyväksi 79-61.

21.11.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Pyrintö ja EBT vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga palasi maajoukkuetauolta kahdella ottelulla. Molemmissa otteluissa nähtiin vierasvoitot, kun Pyrintö ja EBT kartuttivat pistetilejään.

Näytä lisää vastaavia