Korihait kääntänyt kelkkansa Nikulan johdolla, kolmesta ottelusta kolme voittoa

27.11.2019 20:33 Kouvot oli Uudessakaupungissa takaa-ajaja alusta loppuun saakka.

Henri Ventoniemi ja Korihait ovat voittaneet kaikki kolme otteluaan Jarno Nikulan alaisuudessa. Kuva: Ville Vuorinen

Uudenkaupungin Korihait otti jo kolmannen peräkkäisen voittonsa uuden päävalmentajansa Jarno Nikulan alaisuudessa. Vierailija Kouvolan Kouvot kaatui koriluvuin 88–75 (38–37).

Voitto oli samalla Korihaiden ensimmäinen kotiparketillaan. Korihait hävisi kauden ensimmäiset 12 otteluaan espanjalaisvalmentaja Jordi Justen johdossa.

Miten Korihait on kääntänyt kelkkansa ja otti jo kolmannen voittonsa perä perään?

– Varmaan se oli tuo kaksinkamppailuiden voittaminen. Se on, mihin olemme nyt koittaneet perustaa meidän puolustuspelaamisemme. Jatkoimme taistelua, ja voitimme tärkeimmät kaksinkamppailut, siinä oli varmaan isoin syy, miksi tänään voitimme, Korihaiden takapelaaja Vesa Heinonen (10/5/3s) mietti Elisa Viihteen haastattelussa.

Kolmen ottelun voittoputki tuntuu Korihaiden leirissä hyvältä etenkin alkukauden taaperruksen jälkeen.

– No joo, voittaminen on keskimäärin kivempaa kuin häviäminen. Kyllä se maistuu. Onhan tämä nyt erilaista tällä hetkellä. Se on vain fakta, että voittaminen ruokkii voittamista. Nyt olemme oikeassa suunnassa, mutta paljon vielä edessä töitäkin, Heinonen muistutti.

Korihait oli Kouvoja edellä miltei koko ottelun ajan. Kouvot käväisi johtoasemassa ainoastaan kertaalleen neljännen jakson alkupuolella. Korihait ei kuitenkaan Kouvojen noususta hätkähtänyt. Kenties tappioputkessa tilanne olisi ollut uusikaupunkilaisleirissä toinen.

Korihaiden parhaat olivat jälleen Jalen Henry (26/8/3s) ja Ernest Zeigler III (21/8). Henri Ventoniemi (10/5/3s) ja Casey Benson (12/2/4s) pelasivat myös erinomaisesti.

Kouvojen onnistujat olivat Derrick Barden (25/4/2s) ja kuusi hyökkäyslevypalloa taistellut Teemu Knihtinen (16/7/3s).

– Toteutimme pelisuunnitelmaa loppuun asti, vaikka se ei ihan koko ajan toiminutkaan. Heinosen Vesa oli mielestäni puolustuspäässä erittäin hyvä, Korihaiden kanssa päävalmentajana nyt voitosta voittoon kulkenut Jarno Nikula kehui.

Korihaiden kausi jatkuu sunnuntaina, kun Uuteenkaupunkiin saapuu vieraita Joensuusta. Kouvot isännöi Ura Basket eGameStarsia jo perjantaina.

– Huomenna pidetään vapaata. Vähän on pojilla pientä kremppaa. Perjantaina sitten aletaan taas katselemaan tulevaa, Nikula puhalsi.

Ottelutilasto

 
4.10.2025 21:06 Korisliiga

Vilpas avasi voitolla Bisonsin Tevaun Kokon vahvasta illasta huolimatta – Kauhajoki kaivoi voiton sitkeästi taistelleesta Pyrinnöstä

Kauden toisen Korisliiga-illan voittajiksi tiensä kaivoivat Salon Vilpas ja Kauhajoki. Vahvaa korintekoa nähtiin muiden muassa Kauhajoen Jaeden Zackerylta sekä tappiosta huolimatta Bisonsin Tevaun Kokolta.

3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

Näytä lisää vastaavia