9.2.2008 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait testaa seuraavan viikon ajan NBA:ssa vuosina 1998-2000 Washingtonin ja Dallasin joukkueissa pelannutta amerikkalaissentteri Randell Jacksonia. 211-senttinen ja 32-vuotias Jackson pelannut urallaan myös Kreikan, Israelin, Espanjan sekä Argentiinan sarjoissa.
NBA:ssa Jackson pelasi yhteensä 28 ottelua 4,1 pisteen, 1,9 levypallon ja 9,7 peliminuutin keskiarvoilla. Ennen ammattilaisuraansa Jackson ammensi koripallo-oppejaan Florida Staten yliopistossa.
- Tämän tason pelimies kiinnostaa aina. Testaamme häntä seuraavan viikon ajan ja sen jälkeen teemme päätöksen, pelaako hän meillä loppukauden, kertoi Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen.
Lauantaisesta ToPo-ottelusta Korihailta puuttui sekä isoäitinsä hautajaisiin Chicagossa lauantaina osallistunut Darius Glover että kuumeinen Glenn Stokes. Kaksikon poissaolosta huolimatta Korihait yllätti sarjaa johtavan ToPon.
- Darius Glover palaa takaisin Suomeen maanantaina. Glenn Stokesilla on tutkimukset vielä kesken, joten hänen pelikunnostaan emme osaa sanoa vielä mitään varmaa, tähdensi Lehtonen.
Suomeen Randell Jackson saapui lauantaina ja mies esiintynee ensimmäistä kertaa haipaidassa keskiviikon vierasottelussa Joensuussa Katajaa vastaan.
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.