21.10.2006 Uudenkaupungin Korihaiden uusi valmentaja Ilpo Rantanen aloitti työnsä makealla kotivoitolla, kun Korisliigan peräpäähän jäänyt Korihait kukisti sarjaa johtavan Joensuun Katajan 89-77 (36-36).
Neljä edellispeliään hävinnyt Korihait jäi ensimmäisellä jaksolla takaa-ajajaksi, mutta nousi jatkossa niskan päälle niin, ettei Kataja päässyt johtoon enää kolmannen jakson puolivälin jälkeen. Korihaiden loppuhurmos varmisti voiton täpötäyden Pohitullin katsomon riemuksi.
- Voitto pohjustettiin puolustuspäässä, vaikka Kataja veikin 25 hyökkäyslevypalloa. Joukkueeseen syntyi hirveä tahto ja näyttämisen halu. Lopulta kaikki oli kiinni vain siitä, että saatiin pelaajat pelaamaan omalla tasollaan, torstaina Korihaiden valmentajaksi nimitetty Rantanen analysoi.
Korihaiden heittopelistä vastasivat Ed Nelson 26 pisteellä, Akeem Scott 23:lla ja Ben Perkins 22:lla. Ilman polvivaivaista Sami Lehtorantaa pelanneesta Katajasta pääsivät yli kymmenen pisteen vain Marc Axton (29) ja Anssi Kinnaslampi (17).
Syksyn yllättäjä, nousijajoukkue Team Componenta jatkoi nyt neljän pelin pituiseksi venynyttä voittoputkeaan kukistamalla kotipelissään ToPon lopulta selvästi 96-83 (47-46).
ToPo piti johtoa ensimmäisen neljänneksen, mutta sen jälkeen kotijoukkue hallitsi tasaista peliä.
Componentan tehotrion muodostivat Chris Davis 18:lla, Marcus Jackson 17:llä ja Roope Suonio 15 pisteellä.
ToPon trio Alex Wesby, Todd Okeson ja kuusi kolmosta upottanut Logi Gunnarson heitti 20 pistettä mieheen.
Kouvolan Kouvoille tuli jo viides peräkkäinen voitto ja Porvoon Tarmolle neljäs peräkkäinen tappio, kun Kouvot otti Tarmosta 92-83 (50-43) -kotivoiton.
Tarmo antoi kelpo vastuksen, kun se käväisi vielä kolmannella jaksolla johdossa ja puolitoista minuuttia ennen pelin loppua kuuden pisteen tuntumassa.
Kouvojen takamies Chris Sandy oli vauhdissa nyt 27 pisteen teholla. Tuomas Iisalo säesti 17 pisteellä. Chris Hester heitti Tarmolle 23 ja Ryan McDade 21 pistettä.
Kolmella tappiolla sarjan aloittanut Honka jatkoi pirteämpää peliään ottamalla nyt jo neljännen peräkkäisen voittonsa, kun Vantaan Pussihukat kaatui Espoossa helposti 90-70 (47-28) -tuloksella.
Honka hallitsi peliä koko ajan ja venytti jo ensimmäisen neljänneksen lopulla johtonsa 16 pisteeseen. PuHu ei saanut missään vaiheessa kiriä aikaan ja kotijohto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 25 pisteeseen.
- Halusimme voittaa tämän ottelun. Onhan PuHu kaatanut tällä kaudella jo ToPon ja LrNMKY:n. Tulimme peliin kovaa kuten oli tarkoituskin ja se tehosi, totesi tyytyväinen Philip Hickey, joka heitti reilussa 23 minuutissa 11 pistettä ja vei kymmenen levypalloa.
Hongan tehokkaimpina kunnostautuivat huipputarkkuuksilla 23 pistettä tehnyt Monte Cummings ja 18 pistettä heittänyt Matthew Williams. PuHusta Eero Lehtinen kokosi 17 ja Panu Majala 16 pistettä.
(STT – Koris.net)
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.