Korihait yllätti KTP:n – Kobrat ei pystynyt samaan Vilppaan kanssa

1.2.2020 20:21 Illan Korisliiga-kierroksen molempien otteluiden isäntänä toimi joukkue sarjan hänniltä. Viimeisellä sijalla oleva Korihait pystyi omassa ottelussaan yllätykseen, mutta toiseksi viimeistä sijaa pitävä Kobrat ei.

Ernest Zeigler III:lla oli Korihaiden voitossa 23 pisteen ja 11 levypallon ilta. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

Korihait osoitti Uudessakaupungissa, että paikkakunnalla puhaltavat nyt uudet tuulet. Korisliigan jumbojoukkueella kesti runkosarjan alettua pitkään ennen kuin peli alkoi viimein kulkea. Nyt Korihait otti kauden kuudennen voittonsa, ja se tuli KTP-Basketia vastaan luvuin 91–82.

Oleellinen suunnankääntäjä Korihaiden menestykselle oli Kevin Waren saapuminen kaupunkiin. Tänäkään iltana Ware ei pettänyt, sillä penkiltä tullut laituri pudotti 21 pistettä ja kahmi 13 levypalloa. Häntäkin korkeampaan korisaldoon pääsi silti Ernest Zeigler III, jolle kertyi 23 pistettä ja 11 levypalloa.

Tappion kärsineen KTP:n kovin pistemies oli Byron Wesley, joka onnistui 28 pisteen ja yhdeksän levypallon arvoisesti.

– Emme saaneet palloa koriin. Prosenttimme näyttävät huonoilta ihan kaikkialta, totesi KTP:n Michael Pounds ytimekkäästi tappion syyksi.

KTP on parhaillaan Korisliigan sarjataulukossa neljännellä sijalla 32 pisteellä ja Korihait viimeisenä 12:lla. Voitto oli isännille elintärkeä, sillä heidän oleellisin tavoitteensa on tällä hetkellä kaivaa tiensä ulos putoamisvaarasta.

– Molemmilla joukkueilla oli hyvä pelistrategia. KTP voitti meidät alussa levypalloissa, mutta toisella puoliajalla vähän paransimme ja erityisesti lopussa osuimme heittomme, kommentoi Korihaiden Richaud Pack.

Ottelutilastot

 

Vilpas pyöritti Kobrat kumoon Lapualla

Antto Nikkarisen kymmenen koriin johtavan syötön ilta ei riittänyt Kobrille, vaan Salosta kylään tullut Vilpas onnistui ryöväämään pisteet 84–107-voitolla. Vilppaan piste- ja levypallohaina hääri energiapelaaja Tim Coleman, jonka luvuiksi kyseisissä kategorioissa kertyi 29 ja 12.

– Alussa annoimme liikaa helppoja koreja Kobrille. Toisella puoliajalla aloimme puolustaa, ja sillä saimme voiton, kertoi Coleman.

Kobrien puolella pelinjohtaja Nikkarisen lisäksi onnistumisia tuli Brandon Boggsilta, joka sai aikaan 20 pistettä, ja Jordan Cappsilta, jolle kertyi 17 pistettä ja kuusi levypalloa. Kobrien päävalmentaja Ville Turja oli ottelun ratkaisun syistä kutakuinkin samoilla linjoilla kuin vastustajajoukkueen Coleman.

– Alku oli meiltä hyvä, mutta muutama nukahdus tuli. Takerruimme Vilppaan prässiin, ja siitä seurasi muutama menetys, totesi Turja.

Lopputulos oli odotettavissa, sillä Vilpas on Korisliigan kakkossijalla 46 sarjapisteen turvin, kun taas Kobrat pitää toiseksi viimeistä paikkaa 16 pisteellä ja tuntee hiljalleen Korihaiden hengittävän niskaan.

Ottelutilastot

 
25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

7.7.2025 11:48 Korisliiga

Laituri Brian Goracke vahvistaa Korihaita

Uudenkaupungin Korihaiden tuorein kiinnitys tulevan kauden Korisliiga-joukkueeseen on yhdysvaltalainen Brian Goracke. Vuoden sopimuksen tehnyt 22-vuotias laituri aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa Euroopassa valmistuttuaan keväällä Montana Staten yliopistosta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

Näytä lisää vastaavia