2.12.2009 Kauhajoen Karhu on palkannut Korisliigassa pelaavaan joukkueeseen kaksi uutta pelaajaa. Jo tulevana lauantaina seuran peliasun päälleen pukevat Jeremiah Wood ja Reginald ”Reggie” Golson. Wood muistetaan viime vuoden finalistijoukkue Joensuun Katajasta, jonka riveissä hän voitti liigan korikuninkuuden.
Viime kauden korikuningas Jeremiah Wood palaa Suomeen, vahvistaa Kauhajokea.
Jesse Smith (kuvassa) sai tehdää tilaa Karhu-miehistössä Woodille ja Reggie Golsonille. Kuvat: Francois Perthuis.
Parimetrinen ja 110-kiloinen Jeremiah Wood teki viime kaudella Katajan runkosarjapeleissä keskimäärin 20,15 pistettä, jolla hän sijoittui sarjan paremmuustilaston ykköseksi. Lisäksi Wood sijoittui runkosarjan levypallotilastossa kakkoseksi keskiarvollaan 12,44.
Reggie Golson puolestaan käväisi ennen kauden alkua Kouvolassa, mutta Kouvojen saatua riveihinsä paluumuuttaja Ville Kauniston, päätti valmentaja Jukka Toijala vaihtaa pykälää pienenpään mieheen.
Golson on 28-vuotias konkari, joka on pelannut mm. Ranskan ja Saksan pääsarjoissa.
- Nyt saamme joukkueeseen kavereita, jotka toivottavasti nostavat pelimme tasoa ja ennen kaikkea tiivistävät puolustustamme, Karhun tuore valmentaja Timo Hakamaa kertoo.
Hakamaa nimitettiin Karhun päävalmentajaksi parisen viikkoa sitten saaden tehtäväkseen luotsata Karhu ylöspäin sarjan jumbopaikalta, jota se miehittää voitettuaan kauden 16 ottelusta yhden.
– Joukkueen peli ei ole valmista, mutta eteenpäin mennään koko ajan. Toivottavasti muut joukkueet eivät karkaa kauas, ennen kuin pelimme alkaa olla kohdallaan. Voittoja tulee (jatkossa) varmasti, Hakamaa lupaa.
Tuoreiden värväyksien myötä Karhu irtisanoi Jesse Smithin sopimuksen. Keith Gaydenin koeaikaa seura jatkoi kahdella viikolla, joten mies voi edustaa Kauhajokea Hakamaan niin halutessa.
Karhun seuraava kotiottelu on tulevana lauantaina 5. päivä joulukuuta, jolloin vieraaksi kotiluolaan saapuu Uudenkaupungin Korihait. Ottelu alkaa tuttuun aikaan eli klo 17.
Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.