Korisliiga 2016-17 pähkinänkuoressa: Helsinki Seagulls jatkaa siitä, mihin keväällä jäi

1.10.2016 Helsinki Seagulls ylsi historiansa toisella pääsarjakaudella mitalipeleihin haalari yllä ja hartiavoimin ja nousi vierasvoiton päähän finaalipaikasta. Helsinkiläisen koripalloyleisön verrattain onnistuneesti puolelleen voittanut Seagulls jatkaa nyt historiansa kirjoittamista vahvoista asetelmista, joihin se viime keväänä kaivautui.

Carl Lindbom on jälleen vahvassa roolissa Seagullsin lentäessä kohti mitalipelejä.

Jason Conleyn pudotuspelit jäivät kesken loukkaantumisen johdosta.

Historiallisiin saavutuksiin yltäneen '99-maajoukkueen Ricky Waxlax vahvistaa Gullsia kolmivuotisella sopimuksella.

Mikko Larkas jatkaa uraansa Gullsin päävalmentajana. Kuvat: Francois Perthuis & Ville Vuorinen.

Kausi 2015-16

Helsinkiläisjoukkueen parhaat aseet viime runkosarjakaudella olivat puolustuspään intensiteetti, kevään mittaan parantunut peli-ilme sekä Töölön Kisahalli. Vielä runkosarjavaiheessa joukkueelta ei ollut lupa odottaa ihmeitä, mutta ”lokkiparven” tahtotila kasvoi käsin kosketeltavaksi puolivälierissä, joissa Karhu kaatui ratkaisevassa ottelussa kotikentällään. Välierissä uskomatonta tahtoa uhkunut Gulls oli lähellä kaataa Tampereen Pyrinnön, vaikka pelasi vain kahdella ulkomaalaispelaajalla.

Saapuneet pelaajat

Seagulls lähtee kauteen kolmella ulkomaalaispelaajalla, joista uusia tuttavuuksia ovat 206-senttinen Devonte Upson ja 193-senttinen Raymond Cowels III. Kolmantena ulkomaalaispelaajana jatkaa joukkueen isähahmo ja alati vaarallinen korintekijä Jason ”Coop” Conley.

Alex Vaenerberg osoitti arvonsa kakkospelinrakentajan tontilla viime kaudella Salon Vilppaassa. Raholan Pyrkivä tuo myös Gullsissa arvokkaan lisän vaihtopenkiltä käsin. Atleettinen, ’99 syntynyt nuorten maajoukkuemies Ricky Waxlax näyttänee liigassa potentiaaliaan väläyksittäin.

Viime kaudesta tutuista pelaajista Conleyn lisäksi jatkavat viinin lailla kypsynyt Timi Heinonen, puolustuksen puurtaja Antti ”Jumppa” Niskanen, kovalla itseluottamuksella pelaava luottopelinrakentaja Antto Nikkarinen sekä heittäjä-ässä Carl Lindbom.

Lähteneet pelaajat

Hyviksi hankinnoiksi osoittautuneet amerikkalaiset Terrence Watson ja James Sinclair eivät jatka Helsingissä. Seagullsin muu hävikki on lähtöisin duunarijaostosta, suurimpia minuutteja nauttineista pelaajista poissa ovat Lauri Toivonen ja Jarkko Kyllönen.

Valmennusjohto

Neljännelle kaudelleen Seagullsissa jatkaa Susijengin valmennusrinkiin nostettu Mikko Larkas, joka on kehittynyt Gulls-aikanaan valmentajana harppauksin. Viime kaudella Larkas reagoi terävästi ottelutapahtumiin, peluutti miehistöään järkevästi ja pystyi tekemään joukkueestaan paremman pitkien pudotuspelisarjojen edetessä. Larkaksen apuna toimii taktisista avuistaan kehuttu Petri Velling.

Seuraa häntä

Toissa kaudella Gullsin kotimaisena tähtenä tuikkineella Carl Lindbomilla oli viime kaudella käynnistymisvaikeuksia oppia pelaamaan samalla pelipaikalla Timo Heinosen kanssa. Kauden edetessä ”Calle” löysi kuitenkin itseluottamuksena ja oppi käyttämään hyödykseen asemansa kolmantena tai neljäntenä hyökkäyspään optiona, jolla on merkittävästi aiempaa enemmän tilaa operoida. Lindbomista on kasvanut yksi Korisliigan parhaista heittäjistä, joka on väläytellyt hetkittäin myös lähietäisyyksien viimeistelijänä.

Värikkäin pelaaja

Seagulls antoi viime kaudella korinalustoilla tasoitusta muille liigan pudotuspelijoukkueille, mutta alkavalla kaudella preesens kolmessa sekunnissa ei jää ainakaan Devonte Upsonista kiinni. 206-senttinen SE Louisianan kasvatti on erikoistunut näyttävään viimeistelyyn molemmissa kenttäpäädyissä donkkien, blokkien ja repimällä revittyjen levypallojen muodossa.

Ennuste

Hiljaa hyvä tulee. Gulls ei ole edelleenkään kirkkain mitalisuosikki, mutta joukkue pääsee jatkamaan pitkälti samalla ryhmällä kuin viime kaudella. Gulls on harvalukuisella kokoonpanolla operoiva joukkue, mutta toisaalta ryhmällä on vielä tilaa yhdelle amerikkalaispelaajalle, ja Helsinki on aina houkutteleva vaihtoehto liigatason pelimiehille. Mitali ei olisi yllätys.

Helsinki Seagulls pähkinänkuoressa

  • Kaupunki: Helsinki (632,577 asukasta)
  • Viime kaudella: Runkosarjan 7. (16-20), puolivälierävoitto vs. Karhu (2-3), välierätappio vs. Pyrintö (3-4), pronssiottelutappio vs. BC Nokia (66-69).
  • Budjetti: 650.000€
  • Tavoite: Mestaruus
  • Veikkauksen mestarikerroin: 10,00
  • www: www.helsinkiseagulls.net
  • Facebook: helsinkiseagulls
  • Twitter: @GullsBasketball

Helsinki Seagullsin kokoonpano 1.10.2016

#

Nimi

Pituus

Syntynyt

Pelipaikka

Kasvattajaseura

2

VAENERBERG Alex

183

21.8.1992

1, 2

Raholan Pyrkivä

4

NIKKARINEN Antto

185

1.3.1991

1

Pussihukat, Vantaa

8

HEINONEN Timo

198

26.11.1981

4, 5

Pussihukat, Vantaa

11

LINDBOM Carl

206

10.11.1991

4, 5

Tapiolan Honka

18

COWELS Raymond III

193

18.11.1990

2, 3

Santa Clara (USA)

20

CONLEY Jason

196

21.7.1981

3, 4

Missouri (USA)

22

UPSON Devonte

206

23.3.1993

5

SE Louisiana (USA)

23

EBOREIME Jyri

185

23.5.1998

1

Helsingin NMKY

33

NISKANEN Antti

188

10.8.1986

2, 3

Sykki, Helsinki

47

WAXLAX Ricky

194

1999

2,3

MaSu, Helsinki

 
14.1.2026 20:48 Korisliiga

Katajalle arvokas vierasvoitto Vilppaasta – Kauhajoki väsytti Korihait jatkoajalla ja kasvatti sarjajohtoaan

Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.

10.1.2026 21:08 Korisliiga

Pyrinnön Palmi ja Laine pääsivät irti Lapualla ja pistivät pystyyn pistejuhlat – Uudessakaupungissa Korihait yllätti Vilppaan

Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.

9.1.2026 20:38 Korisliiga

KTP:lle muhkea kotivoitto – Raitanen jatkoi nousujohteisia otteitaan

Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.

7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

3.1.2026 21:11 Korisliiga

Kauhajoki varmisti kotivoiton loistavan kolmannen jakson ansiosta – Vilpas onnistui pysyttelemään rinnalla paalupaikalla

Miesten Korisliigassa voittajiksi kohosivat tänään Kauhajoki ja Salon Vilpas, jotka johtavat runkosarjaa jaetulla kärkipaikalla.

3.1.2026 10:25 Korisliiga

Teemu Suokas kärsi jo toisen pettymyksen ulkomailla mutta teki väkevän paluun Vilppaaseen: ”Arkipäivän pienet erot voittavassa ja häviävässä joukkueessa pelaamisen välillä huomaa todella selkeästi”

Korisliigan kehittynein pelaaja 2024 Teemu Suokas törmäsi Espanjassa synkkään pukukoppi-ilmapiiriin ja tuli sysätyksi ulos rotaatiosta täysin vailla varoitusta. Nyt pelaaja kertoo oppineensa arvostamaan uudella tavalla voittavassa joukkueessa pelaamista ja luotettavalle työnantajalle työskentelyä.

30.12.2025 21:56 Korisliiga

Sekä Vaaralle että Suokkaalle tuplatupla Vilppaan voitossa – Hongan Peltoniemi riehaantui kaukoheittoilotteluun Kouvolassa

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi kuuden ottelun kierros. Luukas Vaara, Teemu Suokas, Alvar Peltoniemi, Tevaun Kokko, Ike Nweke ja Kahron Ross nousivat illan säväyttäjiksi – jokainen vieraskentällä.

29.12.2025 14:35 Korisliiga

Kilpailuvuoden 2026–27 Korisliigojen sarjalisenssien hakijat selvillä

Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.

Näytä lisää vastaavia